Felsefe hakkında her şey…

Frederick Taylor Kimdir?

12.06.2021
3.676
Frederick Taylor Kimdir?

Frederick Taylor ya da tam adıyla Frederick Winslow Taylor, 20 Mart 1856 ila 21 Mart 1915 tarihleri arasında yaşamış olan ve bilimsel yönetim anlayışının kurucu babası olarak bilinen Amerikalı mucit ve mühendistir.

Taylorizm olarak bilinen endüstriyel yönetim sistemi, dünya çapında endüstri mühendisliği ve üretim yönetiminin gelişimini büyük ölçüde etkiledi.

Taylor bir avukatın oğluydu. 1872’de New Hampshire’daki Phillips Exeter Akademisi’ne girdi. Harvard Üniversitesine giriş sınavını geçtikten sonra, geceleri çok sık çalışmasından dolayı görme yeteneği bozulduğu için, üniversiteye giriş planlarından vazgeçmek zorunda kaldı.

Phillips Exeter Akademisi

Phillips Exeter Akademisi

Frederick Taylor 1875’te görme yeteneği geri kazandı ve Philadelphia’daki Enterprise Hydraulic Works’a kalıpçılığı ve makinistlik mesleğini öğrenmek için çırak olarak girdi. Üç yıl sonra Midvale Steel Company’ye girdi ve burada bir makine atölyesi işçisi olarak çalışmaya başladıktan sonra sırasıyla tezgahtar, makinist, grup lideri, ustabaşı, bakım ustabaşı, çizim ofisi başkanı ve baş mühendis oldu.

1881’de 25 yaşındayken Midvale fabrikasında verim artırma uzmanı olarak işe girdi. Verim artırma mesleği, Taylor’ın daha sonraki yönetim bilimi teorilerinin de temelini oluşturan, bir projenin başarısı üzerine kurulmuştur.

Esasen Taylor, bir dükkânda veya fabrikada üretim verimliliğinin, işçilerin yakından gözlemlenmesi ve operasyonlarında boşa zaman ve hareketin ortadan kaldırılmasıyla büyük ölçüde artırılabileceğini öne sürdü.

Taylor sistemi, aşırı uçlara taşındığında emek unsurlarının tepkisine ve muhalefetine yol açsa da üretimi rasyonelleştirmedeki değeri tartışılmaz bir hâl aldı ve seri üretim tekniklerinin gelişimi üzerindeki etkisi çok büyük oldu.

Frederick Taylor’ın Çalışmaları

Taylor endüstriyel verimliliği arttırmayı hedefleyen bir makine mühendisiydi. Bilimsel Yönetimin kurucusu ve Endüstri Mühendisliğinin öncü kişilerinden biri olarak bilinmektedir.

1911 yılında yayınlanan “The Principles of Scientific Management” isimli makalesi ile iş yönetimi alanında ünlenmiştir. Bu son eserinde belirttiği birçok önemli ilke ile beraber, fikirlerinin tamamına “Taylorculuk” denilmektedir.

Taylor’un Bilimsel Yönetim İlkeleri (The Principles of Scientific Management) isimli makalesi üç bölüm içerir: Giriş, Bölüm 1: Bilimsel Yönetim Esasları, Bölüm 2: Bilimsel Yönetim İlkeleri.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...