Felsefe hakkında her şey…

Ulrich Beck Kimdir?

19.04.2020
2.010
Ulrich Beck Kimdir?

Ulrich Beck, 15 Mayıs 1944 – 1 Ocak 2015 tarihleri arasında yaşamış Alman sosyolog, hekim ve yayımcıdır. 1944 yılında Polonya’nın Slupsk kentinde dünyaya gelen Beck, çocukluğunu Alman kenti Hanover’de geçirmiş, 1960 ve 1970’li yıllarda Münih’te sosyoloji, felsefe, psikoloji ve siyasal bilimler eğitimleri almıştır.

Ulrich Beck, beş kardeşin en küçüğüydü. Kendisinden ayrı dört kardeşi daha bulunan Beck’in bütün kardeşleri kadındı. Yani Beck, dört ablayla birlikte büyüdü. Babası Wilhelm bir deniz subayıydı ve annesi Magarete (kızlık soyadı Von Schulz-Hausmann) bir hemşireydi. İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda ailesi Batı Almanya’ya göçünce Beck de burada, Hannover’de büyüdü.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanya’sında doğmuş olan Beck, hayatının çoğunu zorluklar içinde geçirdi ve bu onu kararlı bir Avrupalı ​​entelektüel yaptı. German Europe (2013) adlı kitabı, taçsız kraliçe Merkiavelli olarak nitelendirdiği Angela Merkel hakkındaki yorumlarıyla ön plana çıktı. Beck bu kitabında aşağıdan yukarıya doğru özgürleştirici olacak bir Avrupa çağrısında bulundu.

Ulrich Beck, 1992 yılında Münih Ludwig Maximilian Üniversitesinde sosyoloji profesörü unvanını almıştır. 70 yaşında ölen Ulrich Beck, son yıllarda dünyanın en ünlü ve en çok alıntı yapılan sosyologlarından biri olmuştu. 1986 yılında yazdığı Risk Toplumu adlı kitabı 35 dile çevrilmişti. O yıldan bu yana Beck’in neredeyse her yıl riskle ilgili bir kitabı yayınlanmıştır.

Beck, çalışmalarında iklim değişikliği, terörizm ve mali krizler gibi konulara odaklanmıştır.

İLGİLİ KONULAR:

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...