Felsefe hakkında her şey…

Tekil Kavram ve Genel Kavram Nedir?

25.11.2019
12.357
Tekil Kavram ve Genel Kavram Nedir?

Eğer bir kavram aynı türe ait nesnelerin ortak özelliklerini ifade ediyorsa bu kavrama genel kavram adı verilir. Tek tek nesneleri ifade eden kavramlara ise tekil kavram adı verilir.

Tekil kavramlar arasında birtakım ilişkiler kurularak genel kavramlara ulaşılır.

Örneğin Ömer ve Doğa birer insan ismi olarak tekil kavramlardır. Fakat “insan”, yeryüzündeki bütün herkesi kapsadığından genel kavramdır.

Aynı biçimde Dünya, Mars, Neptün birer gezegen adıdır ve bunlar tekil kavramlardır. Fakat “gezegen” kavramı, genel bir kavramdır; çünkü bütün gezegenleri içine alır.

Genel kavramlar; tümel kavramlar ve tikel kavramlar olarak ikiye ayrılır. Bir kavram, içine aldığı bireylerin tümünü ifade ediyorsa tümel, bir kısmını ifade ediyorsa tikel kavramdır.

Tümel kavramlar kullanılırken genellikle tüm, bütün, her, hiçbir, hepsi gibi ifadeler; tikel kavramlar kullanılırken de genellikle bazı, bir kısım, kimi gibi ifadeler kullanılır.

Aşağıdaki tabloda bu dört kavram türüne uygun örnekler verilmiştir. Lütfen inceleyiniz:

GenelTümelTikelTekil
insantüm insanlarbazı insanlarDoğa
kedibütün kedilerbazı kedilerMinnoş
çiçekher çiçekkimi çiçeklerpapatya

 

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 3. Sınıf “Klasik Mantık” ve “Modern Mantık” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...