Felsefe hakkında her şey…

Tahire Allahyarova Kimdir?

12.11.2019
1.151

Tahire Allahyarova – felsefe bilimleri doktoru.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yanında Stratejik Araştırmalar Merkezi İç politikanın analizi şubesi müdürü görevini yürütüyor.

Tahire Bekir kızı Allahyarova 5 Nisan 1959’da Qebelede doğdu. 1981 yılında Bakü Devlet Üniversitesinden mezun olmuştur. 1986 yılında Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Felsefe ve Hukuk Enstitüsü (şimdiki AMBA’nın Felsefe, Sosyoloji ve Hukuk Enstitüsü) dissertantı olmuş, 1993 yılında “Ekolojik kültür” konusunda doktora tezini savunmuştur. 1998 yılında Enstitünün “Küreselleşme ve sosyal ekolojinin felsefi sorunları” bölümünde bilimsel çalışmaya başlamıştır. Tahire Allahyarova 2003 yılından büyük bilimsel çalışma, 2005 yılından itibaren ise önemli bilimsel işçi görevinde çalışmıştır. 2007 yılında Tahire Allahyarova “Sosyal sinergetika toplum hakkında bilimlerin yeni metodolojik temeli olarak” konusunda doktorasını savunarak felsefe bilimleri doktoru adını kazanmıştır.

Bakü Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesinde, 1999-2009’lu yıllarda Bakü Devlet Üniversitesinin Felsefe ve sosyoloji bölümü öğretim üyesi olarak çalışmıştı.

Tahire Allahyarova Azerbaycan Cumhurbaşkanı yanında Stratejik Araştırmalar Merkezi İç politikanın analizi şubesi müdürü görevini yürütüyor.

Tahire Allahyarovanın dört monografisi, 100’e yakın bilimsel makalesi yayımlanmıştır.

Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 3. Sınıf “Çağdaş Felsefe Tarihi” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...