Felsefe hakkında her şey…

Rene Girard kimdir?

26.11.2022
308
Rene Girard kimdir?

Rene Girard; 25 Aralık 1923 ila 4 Kasım 2015 tarihleri arasında yaşamış olan Fransız antropolog, filozof ve edebiyat eleştirmenidir.

Rene Girard’ın sayısı 30’u aşan çalışması özellikle eleştirel teori, antropoloji, teoloji, mitoloji, edebiyat eleştirisi, sosyoloji ve felsefe gibi birçok akademik alanda etkili olmuş ve bu farklı alanlardaki yorumsamalar farklı içerik ve yönelimler barındırsa da Rene Girard hakkında her geçen gün yeni çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir.

Avignon’da dünyaya gelen Rene Girard ilköğretim ve ortaöğretim süreçlerini bu kentte geçirmiştir. Ardından yükseköğretim için Paris’e giderek burada arşivcilik üzerine eğitim görmüştür. Üniversite eğitiminden sonra akademik kariyer planlaması yapan Rene Girard doktora eğitimini Indiana Üniversitesinde almış ve tamamlamıştır.

Son olarak Stanford Üniversitesinde Fransız dili, edebiyatı ve uygarlığı konularında profesör titrinde görev alarak dersler veren Rene Girard 4 Kasım 2015’te, geçirdiği uzun bir hastalık sürecinden sonra Kaliforniya’daki evinde hayata veda etmiştir.

Son dönemin en etkin sosyal bilimcilerinden ve düşünürlerinden birisi olan Rene Girard’ın başlıca yapıtları arasında La Violence et le Sacré (1972, Şiddet ve Kutsal, Kanat, 2003), Shakespeare, les feux de l’envie (1990, Shakespeare, Hasetin Alevleri) izimli yapıtları özellikle sayılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...