Felsefe hakkında her şey…

Monimus kimdir?

22.06.2022

Monimos ya da Syracuselu Monimus MÖ 4. yüzyılda yaşayan kinik filozoftur. Gerçeğin herhangi bir ölçütü bulunduğu savını reddederek felsefi şüphecilik anlayışını benimsemiştir.

Diogenes Laertius’un aktardığına göre Monimus, Diogenes’in köleliği sırasında efendisi olan Xeniades’ten Diogenes hakkında hikâyeler dinleyen Korintli bir kuyumcunun kölesiydi. Monimus, Diogenes’in öğrencisi olabilmek için efendisi onu kovuncaya kadar etrafa para saçarak kendini deliliğe vurmuştu.

Monimos, “Her şey boştur” sözüyle anılır. Bu bağlamda Sextus Empiricus’a göre Monimus, Anaksarkhos gibiydi. Çünkü ikisine göre de var olan her şey bir sahne dekoruna benzemektedir ve bunlar uykuda ya da delilik sırasında deneyimlenen izlenimlere benzer. Monimos’un bu kuşkucu anlayışı nesnelerin tanım, niteleme ve açıklamadan çok uzak olduğunu anlatmaktadır. Ona göre kesin bilgi yoktur ve her görünüş bir sis perdesinden ibarettir.

Monimus’a göre herhangi bir görüşe sahip olmamak, belli bir terbiyeyle yetişmekten daha iyidir. Çünkü ilk felakette yere yığılırsın, ikincisindeyse toprağın altına gömülürsün.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...