Felsefe hakkında her şey…

May Sinclair Kimdir?

07.06.2021
1.002
May Sinclair Kimdir?

May Sinclair ya da tam adıyla orijinal adı Mary Amelia St. Clair Sinclair, 24 Ağustos 1863 ila 14 Kasım 1946 yılları arasında yaşamış; psikolojik romanın gelişmesindeki büyük katkılarıyla tanınan ve kadınların oy hakkını savunan bir İngiliz eylemci ve filozoftur.

Sinclair, Cheltenham Ladies College’de bir yıl öğrenim gördükten sonra ilgisini edebiyata yöneltti. Başlangıçta bir şair ve filozof olmayı hayal eden May Sinclair kariyeri boyunca idealizm üzerine birçok eleştirel makale yayınlamasına rağmen, en çok şiirleri ve edebi eserleri ile tanınır.

İlk kitabını 1886’da Julian Sinclair takma adıyla yayımlanan “Nakiketas, and Other Poems” isimli kitabıydı. Bunu 1892’de başka bir şiir kitabı olan “Essays in Verse” izledi. Almancadan İngilizceye ücretli çeviriler yaptı ve bu süreçte kendi yazıları üzerinde de çalıştı. İlk romanı olan “Audrey Craven”, 1897’de yayımlandı.

Sinclair’in 1904 tarihli “The Divine Fire” adlı romanı, Sinclair’in İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk büyük başarısına yol açtı. Roman, sanatçıların hayatlarını anlatıyor ve daha sonra çalışmalarını karakterize edecek psikolojik temellere indirgiyordu. Bu kitabından elde ettiği gelir ona finansal bağımsızlığını kazandırdı.

Londra’da tek başına yaşayan Sinclair, kadınlara oy hakkı hareketinde aktif rol aldı ve 1908’de “Women’s Freedom League”e ve daha sonra “Women Writers Suffrage League”e katıldı. 1913’te Londra’da psikanalitik tedavi veren ve İngiltere’de psikanalitik eğitim veren ilk kliniklerden biri olan “Medico-Psychological Clinic”in kurucularından birisi oldu.

May Sinclair, 1910 senesinde, kadınlara oy hakkı isteyen bir dövizi taşırken. Library of the London School of Economics and Political Science (TWL.2000.70)

May Sinclair, 1910 senesinde, kadınlara oy hakkı isteyen bir dövizi taşırken. Library of the London School of Economics and Political Science (TWL.2000.70)

Birinci Dünya Savaşı patlak vermeden önce, Sinclair edebi alanda oldukça üretkendi ve birçok roman yayımladı. Bu romanlara Brontë kardeşlerin hayatını anlatan, Viktorya ve Edward dönemi toplumunun baskıcılığını ele alan “The Three Sisters” (1914) da dâhildir. Bu kitap onun bilinçdışı ve yüceltme gibi psikolojik kavramları ele alan psikolojik romanlarının kategorize edilenlerinden ilkidir.

Sinclair 1914’te, Belçika cephesinde bir sıhhiye ekibiyle yaklaşık iki hafta geçirdi. Gördüklerinden derinden etkilendi ve bu deneyimi anılarını yazdığı “A Journal of Impressions in Belgium” (1915) ve daha sonraki romanlarının çoğuna yerleştirdi (örneğin, Tasker Jevons: The Real Story, 1916).

Ayrıca Sinclair’in Dorothy Richardson’ın “Pilgrimage” (1915–35)  kitabını incelerken karşılaştığı bilinç akışından büyük ölçüde etkilenen yarı-otobiyografik romanı “Mary Olivier: A Life”da (1919) bir anne-kız ilişkisi bağlamında cinsel baskının ve aile içi şiddetin etkilerini araştırması da döneminin dikkat çeken eylemlerinden birisi olmuştur.

Sinclair, 1920’de yayımlanan romanı “The Romantic”te cinsel baskı temasını yeniden irdeledi. Bu tarihte kariyerinin zirvesinde olan İngiliz gazeteci Thomas Moult, Sinclair’i “İngiltere ve Amerika’da en çok tanınan kadın sanatçı” olarak ilan etti.

İki yıl sonra, genel olarak başyapıtı olarak kabul edilen, Frean’in Viktorya dönemindeki çocukluğundan yeterince gelişememiş bedeniyle yaşadığı yalnız yetişkinliğine ve önemsenmeyen ölümüne kadarki trajik hikayesini anlatan “The Life and Death of Harriett Frean”i yayımladı.

Sinclair, 1920’lerin ortalarına kadar romanlar ve kısa öykü derlemeleri kaleme aldı ve yayımladı. Bununla birlikte, Parkinson hastalığından muzdarip olmaya başladı ve sonuç olarak, neredeyse yirmi yıl daha uzun yaşamasına rağmen, 1927’den sonra hemen hemen hiç yazı yazmadı.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...