Felsefe hakkında her şey…

Jaimini Kimdir?

06.11.2019

Jaimini, Hint felsefe okulu Mimansa’nın büyük filozoflarından Hintli bilge. Rishi Parashara’nın oğlu büyük bilge Veda Vyasa’nın müridi idi.

urva Mimamsa Sutras, Jaimini’nin Vedalar’ın doğasını inceleyen bilinen en büyük bilimsel eseridir. Bu bilimsel eser üzerine Antik Hint felsefe okulu Purva-Mimamsa kurulmuştur. Purva-Mimamsa altı Antik Hint felsefe okulundan biridir.

Milattan önce 3. yüzyıla dayanan bu yazıtlar 3000 civarında özdeyiş ve Mimamsa okulunun kuruluş yazılarını içerir. Yazıt ritüel bir pratik olan Karma felsefesi ve dini bir vazife olan Dharma ile birlikte Vedalar’ın bir tefsiri olmayı hedefler. Jaimini’nin Mimamsa’sı mistik Vedanta akımlarına karşı ayin ve ritüellere önem veren bir hareketti.

Jaimini aynı zamanda epik bir eser olan ve Mahabharata’nın bir versiyonunu temsil eden Jaimini Bharata’nın da yazarı olarak bilinir.

aimini özdeyişleri veya Upadesha özdeyişleri, Jaimini’nin klasik eserlerinden biridir.

Bilge Veda Vyasa antik Vedik ilahilerini kurban ayinlerinde kullanımlarına göre Paila, Vaisampayana, Jaimini ve Sumantu gibi dörde bölünce Samaveda’yı Jaimini’ye aktardı.

En büyük Hint mitlerinden biri olan Markandeya miti, iki bilge Markandeya ile Jaimini’nin diyalogları şekilde sunulur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...