Felsefe hakkında her şey…

Harold Lasswell Kimdir?

03.06.2021
2.538
Harold Lasswell Kimdir?

Harold Lasswell, tam adıyla Harold Dwight Lasswell, 13 Şubat 1902 ila 18 Aralık 1978 tarihleri arasında yaşamış olan; güç ilişkileri, kişilik ve politika alanlarında yaptığı çığır açıcı çalışmalarıyla tanınan Amerikalı siyaset bilimci ve düşünürdür.

Harold Lasswell’in uluslararası ilişkiler, psikanaliz ve hukuk eğitimi de dahil olmak üzere çeşitli konularda 30’dan fazla kitap ve 250 bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Lasswell, 1922’de Chicago Üniversitesinden felsefe ve ekonomi alanında lisans derecesini, 1926’da da aynı okuldan doktora derecesini aldı. 1920’lerde birkaç yaz boyunca Londra, Cenevre, Paris ve Berlin Üniversitelerinde eğitim gördü.

Chicago Üniversitesinde 1922 ila 1938 seneleri arasında siyaset bilimi dersleri verdi ve ardından Washington School of Psychiatry’de 1938 ila 1939 yılları arasında görev yaptı. Harold Laswell ayrıca ABD Kongre Kütüphanesi’nde 1939 ila 1945 yılları arasında savaş iletişimi araştırmaları direktörüydü.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yale Üniversitesine girdi ve 1970’lere kadar burada hukuk profesörü, siyaset bilimi profesörü, Ford Vakfı Hukuk ve Sosyal Bilimler Profesörü ve Bramford Koleji’nin fahri üyesi gibi çeşitli görevlerde bulundu. Ayrıca John Jay College of the City University of New York’ta ve Temple Üniversitesinde hukuk profesörüydü. Dünyanın dört bir yanındaki kampüslerde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı ve çok sayıda ABD devlet kurumuna da danışmanlık yaptı.

Harold Lasswell

Harold Lasswell

Lasswell siyaset bilimini toplumdaki değer kalıplarının dağılımındaki değişikliklerin incelenmesi olarak gördü ve dağıtım güce bağlı olduğundan, analizinin odak noktası güç dinamikleri oldu. Değerleri arzu edilen hedefler, gücü ise kararlara katılma yeteneği olarak tanımladı ve siyasi gücü diğer insanlar üzerinde amaçlanan etkileri üretme yeteneği olarak açıkladı.

Politik psikoloji üzerine çalışmaları arasında, tahakküm arzusunu sağlıklı amaçlara kanalize etmenin yollarını arayan “Psikopatoloji ve Politika” (1930) isimli eseri yer alır. Bu ve sonraki çalışmalarında, Lasswell, sosyal bilimlerin ve fen bilimlerinin kendilerini demokratik adalet iradesine hizmet edecek bir sosyal politika bilimine yeniden yönlendirmeleri için çağrıda bulunarak ahlaki bir duruş sergiler.

Lasswell’e kadar izlenebilen siyaset biliminin diğer özellikleri arasında sistem teorisi, rol analizi ve içerik analizi yer alır.

Diğer önemli eserlerini şöyle sıralamak mümkündür:

  • Propaganda Technique in the World War (1927),
  • World Revolutionary Propaganda (Dorothy Blumenstock ile birlikte, 1939),
  • Politics Faces Economics (1946),
  • The Policy Sciences: Recent Developments in Scope and Method (Daniel Lerner ile birlikte, 1951),
  • The Future of Political Science (1963).

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...