Felsefe hakkında her şey…

Eudoxus kimdir? Eudoksos

27.06.2022

Eudoxus ya da Eudoksos, MÖ 408 ila 355 seneleri arasında yaşamış olan, günümüzde Muğla ilinin Datça ilçesine bağlı Knidos Antik Kenti’nde dünyaya gelen, Antik Yunan matematikçisi, astronomu, coğrafyacısı ve filozofudur.

Eudoksos, Öklid’in o zamanki matematikçiler tarafından bilinen bütün matematik alanının bir derlemesi ve sentezi niteliğindeki “Elementler” isimli eserine katkıda bulunmuş ve Öklid tarafından açıklanan Eşit Oranlar Teorisinin fikir babası olarak anılmıştır. Bu, reel sayılara, rasyonel ve irrasyonel sayıları kapsayan sayı dünyasına dönük yapılan ilk tanım olarak kabul edilmektedir.

Platon ve Archytas gibi filozoflarla felsefe dersleri alan Eudoxus, felsefesiyle Aristoteles’i etkilemiştir. Öyle ki Aristoteles, Eudoksos’un metafizik ve etik hakkındaki fikirlerini sürdürmüştür. Örneğin Eudoksos formların algılanabilir şeyler olduğunu iddia ederken Aristoteles form anlayışına bu fikirlerden yola çıkarak ulaşmıştır.

Eudoxus, Arşimet’ten önce yaşamış en büyük matematikçi olarak kabul edilir. Özellikle matematik ve astronomi alanlarında gerçekleştirdiği çok önemli çalışmalarla ün kazanmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Bu bağlamda, gezegenlerin hareketlerini açıklamak maksadıyla evrene ilişkin ilk matematiksel modeli ortaya koyduğu için, matematiksel astronominin de kurucusu olarak kabul edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...