Felsefe hakkında her şey…

Dijital Kültür Nedir, Ne Demektir?

21.03.2020
6.528

Dijital teknoloji ve internet, birlikte insanoğlunun hayatındaki pek çok unsuru kapsayan son derece güçlü bir birliktelik oluşturuyor. Önce teknolojik gelişmeler ve bununla birlikte de doğup önü alınamaz biçimde gelişmeye devam eden internet artık sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal hayatı derinden etkilemektedir.

İnsanoğlunun yaşantısının neredeyse her alanında internet ve teknoloji yer almakta ve hatta boyut o kadar değişmektedir ki bu ikili birliktelik insan hayatını tamamen ele geçirebilme gücüne ulaşmaya doğru yol almaktadır.

İnternet ve bilgi iletişim teknolojilerinin insan yaşamına hızlı girişi ve mevcut yapıyı değiştirmeye başlaması, bilgi toplumunun ortaya çıkardığı bir süreçtir. Bu süreç “e-eğitim, e-sağlık, e-ticaret, e-bankacılık, e-kültür” gibi gibi “e” ekli yeni kavramlar üretmektedir. Bu da internetin modern toplumun birçok alanına sızmış olduğunun açık bir göstergesidir.

Dijital kültür, gelişen iletişim teknolojileri sayesinde, sadece sanal ortamlar için değil günlük yaşam pratiği için de tanımlanmaya çalışılmaktadır. Dijital kültür, içerisinde yaşadığımız çağın getirdiği yeniliklerin, teknolojinin günlük hayatta daha çok yer tutarak oluşturduğu yaşam tarzı ve alışkanlıkların bütünüdür.

Dijital kültür, günümüzde kullandığımız teknolojinin hayatımıza yansımasından kaynaklanan değişimler silsilesidir. Rothenberg o nedenle, “Teknoloji, çevremizdeki dünya ile ilişkilerimizi şekillendirerek ihtiyaçlarımız ve arzularımıza itaat edecek şekilde kullanılıp manipüle edilebilecek bir şey haline getirir.” demiştir. Asıl önemli konu ise bu teknolojik gelişimlere adapte olduğumuz zaman “Bizim kültürümüze etkilerini yönetebileceğimiz bir hazırlığımız var mı?” sorusudur.

Toplum ve teknoloji; hangisi diğerini tetikliyor? Burada belirgin bir durum yok, konum, zaman ve davranışlara göre ikisi de tetikleyici olabiliyor. Dijital kültürün oluşumunu sağlayan farklı araçlar bulunmaktadır. Bunlar Bilgi İletişim Teknolojileri (BİT) ve Yeni Medya’dır. Bilgi İletişim Teknolojileri, sayısal verilerin depolanıp belirli servis kanallarıyla aktarılmasını sağlamaktadır.59 Dijital kültür, bir süredir insanımızı dönüştürüyor. Kültürlerarası geçiş son hızla devam ediyor. Anadolu’muzun kadim kültürünün global dijital kültüre ne kadar etki edebildiği, ne kadar içeriğin dönüştürüldüğü geleceğimiz hakkında yeterince fikir verecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...