Çözümleyici Çizelge İle Önermenin Geçerliliğini Denetleme

Bir önermenin geçerliliği denetlenirken, önermenin değili alınır ve değillenmiş hâli çözümlenir. Önermenin değillenmiş hâli çözümlendiğinde tüm yollar kapalıysa önerme geçerli demektir. Çünkü, tüm yollar kapalıysa önermenin değillenmiş hâli yanlış, kendisi ise doğru demektir. En az bir açık yol varsa önerme geçersizdir.

Yukarıdaki örnekte, önce önermenin değili alındı. Sonra çözümleme kurallarına göre değillenmiş önerme çözümlendi. Çözümleme sonunda bütün yollar açık olduğundan önerme geçersizdir. Çünkü önermenin değilinin bütün yorumları doğruysa, kendisinin bütün yorumları yanlış olacağından, önermeyi geçersiz kabul etmek zorundayızdır.

Peki çıkarımların geçerliliği denetlenebilir mi? Pek tabii denetlenebilir. Bunun nasıl olduğuna bakmak için aşağıdaki başlığı takip edebilirsiniz.

– Çıkarımların geçerliliğinin çözümleyici çizelge ile denetlenmesi

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 3. Sınıf “Klasik Mantık” ve “Modern Mantık” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM)

Ömer YILDIRIM hakkında
Sosyolog Ömer YILDIRIM 1985'te Erzurum'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini Erzurum'da tamamladı. Sırasıyla; Abdurrahim Şerif Beygu İlkokulu, Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu, Erzurum Cumhuriyet Lisesi ve Atatürk Üniversitesinde okudu. 2009 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu... devamını oku »

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*