Çözümleyici Çizelge İle Önermenin Denkliğinin (Eş Değerliğinin) Denetleme

Çözümleyici çizelgede önermelerin denkliğini denetlemek için, önce verilen iki önerme birbirine karşılıklı koşul eklemi (<=>) ile bağlanır. Daha sonra önermenin değili alınır ve değillenmiş önerme çözümleme kurallarına göre çözümlenir. Tüm yollar kapalıysa önermeler denktir. Çünkü, değillenmiş önermede tüm yollar kapalı ise önermenin kendisi geçerlidir. Yani, tüm değerleri doğru demektir. Karşılıklı koşul önermesinde tüm değerlerin doğru çıkması demek, bu önermenin bileşenlerinin aynı değeri aldığını gösterir (Karşılıklı koşul önermesinin doğruluk tablosunda anlatılan kurallarını yeniden gözden geçirin).

Örnek 2: ~(p V q), (~p Λ ~q) önermelerinin denk olup olmadığını çözümleyici çizelge ile denetleyelim. Önermeleri önce karşılıklı koşul eklemiyle birbirine bağlayalım: ~(p v q) <=> (~p Λ ~q). Son olarak değilini alıp denetlemeye başlayalım.

Çözümleme sonucunda ulaşılan bütün yollar kapalı olduğundan bu iki önerme birbirine denktir. Bu denklik durumu ise şu şekilde sembolize edilir: ~(p V q) ≡ (~p Λ ~q)

 

Ömer YILDIRIM hakkında
Sosyolog Ömer YILDIRIM 1985'te Erzurum'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini Erzurum'da tamamladı. Sırasıyla; Abdurrahim Şerif Beygu İlkokulu, Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu, Erzurum Cumhuriyet Lisesi ve Atatürk Üniversitesinde okudu. 2009 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu... devamını oku »

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*