Felsefe hakkında her şey…

Carl Schmitt Kimdir?

03.11.2019
1.767

Alman hukukçu, Katolik filozof, siyaset kuramcısı ve hukuk profesörü.

Babası küçük bir işadamı olan Schmitt, Plettenberg, Vestfalya’ya Alman Roma Katolik bir ailenin oğlu idi. Berlin, Münih ve Strasbourg’da hukuk okudu ve 1915 yılında mezun olduktan sonra devlet sınavlarına girdi. 1916 yılında orduya girmek için gönüllü oldu. Aynı yıl, Strazburg’da yaptığı Habilitasyon’u kazandı. Münih, Greifswald, Bonn, Berlin ve Köln gibi çeşitli işletme okullarda ve üniversitelerde ders verdi.

1933’den II. Dünya Savaşı yılı sonuna kadar düzenlenen bir pozisyon içinde Berlin Üniversitesi’nde profesör oldu. Schmitt, 1 Mayıs 1933 tarihinde NSDAP’ne katıldı; hızlı bir şekilde Hermann Göring tarafından atanarak “Preußischer Staatsrat” (Prusya Devlet Danışmanı) ve Kasım’da (“Nasyonal-Sosyalist Hukukçular Birliği”) “Vereinigung nationalsozialistischer Juristen” nin başkanı oldu.

Haziran 1934 yılında, Schmitt kendi yayınlanan gazetesi “Deutsche Juristen-Zeitung” (“Alman Hukukçular Gazetesi”) için baş editör oldu. Nazilerin ırkçı teorilerini eleştirdi. Schmitt, “Reichsfachgruppenleiter” (Reich Profesyonel Grup Lideri) görevinden istifa etti.

Savaşın sona ermesiyle Schmitt 1945 yılında, Amerikan kuvvetleri tarafından ele geçirildi; bir toplama kampı içinde bir yıldan fazla geçirdikten sonra 1946 yılında serbest bırakıldı ve Plettenberg’deki evine döndü.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...