Felsefe hakkında her şey…

Tüketim Nedir?

26.04.2020

İnsanlar her zaman faydalı mal ve hizmetlere sahip olarak ihtiyaçlarını gidermek ve refah düzeylerini yükseltmek amacındadırlar. Zorunlu veya kültürel tüm ihtiyaçların giderilebilmesi için mal ve hizmet tüketimi gereklidir.

Halk arasında tüketim, bir şeyin tüketilip yok olması anlamındadır. Ekonomi bilimi ise tüketimi, yalnızca hür insanların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla mal ve hizmetlerin kullanılması olarak tanımlanmaktadır.

Herhangi bir şeyin tüketim sayılabilmesi için mal ve hizmetlerin faydalarından insanların doğrudan yararlanması ve tüketim amacıyla kullanılan malların yok olması gerekmektedir. Sanayi üretiminde kullanılan çeşitli ham maddeler ve ara mallar, ekonomik mal ve hizmetlerin üretimi amacıyla kullanıldıklarından yok olsalar bile tüketim sayılmayarak “ara kullanım” veya “endüstriler arası kullanım” adını almaktadır. Yine üretimi gerçekleştirme amacına yönelik olarak gerçekleştirilen faaliyetler, örneğin, bir çiftçinin ineğini beslemesi tüketim değil üretimin bir aşaması olarak kabul edilmektedir.

Kaynak: Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Okulları Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Girişimcilik 1” Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...