Felsefe hakkında her şey…

Biyolojizm Nedir, Ne Demektir?

14.11.2019
2.457
Biyolojizm Nedir, Ne Demektir?

Biyolojizm nedir sorusunu şöyle cevaplamak mümkündür: Biyolojizm, 19., 18. ve 17. yüzyıl materyalizminin kuru ve dar insan tanımı içinde insanı anlamlandırmamak ve insanı bu kuru ve taşlaşmış materyalizm çerçevesinden bir ölçüde kurtarmaya çalışan 20. yüzyıl bilginlerinin izlediği tanımlama yoludur.

Biyolojizm, insanın fizyolojik ve psikolojik özelliklerinin bütününün asaletinden, asıl olmasından kaynaklandığını, insanın çok gelişmiş karmaşık bir doku ve bünye içinde meydana geldiğini ve herkesin biyolojinin yasalara göre yaşadığını savunan felsefi görüştür.

Biyolojizmin düzeyinin hem materyalizm hem de natüralizmden üstün olduğu ve insanı normal bir tabii veya maddi bir görüngüden daha üstün telakki ettiği doğrudur; fakat yine de insanın özgür, bilinçli bir varlık olduğunu yadsımaktadır biyolojizm. “Ben” dediğimde, ben, kendi biyolojik özelliklerimin bilinçsiz ve zorunlu bir oyuncağı oluyorum. Şu halde ben yokum.

Bu yaklaşımda, örneğin zayıf insanlar, akıllı insanlardır, şişman insanlar ise sevecen insanlardır. Demek ki bir kimse akıllılık gösterirse bu onun bir özelliği değil, ağırlığının işidir. Sevecen ve cömert davranan kimseye de minnettar olmamız gerekmez; çünkü bu özellik de onun midesine aittir ve kendi kişiliğinin bir parçası değildir, biyolojik yapısının biçimi onu böyle olmaya itmiştir. Bundan ötürü esasen bize sevgiyle yaklaşmazlık yapamaz.

Biyolojizm, insanı 19. yüzyıldakinden çok daha yüksek bir düzeyde ele aldığını iddia etmesine rağmen dinin hedefi olan Tanrı benzeri insanı inkar etmiştir.

Derleyen:
 Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 3. Sınıf “Çağdaş Felsefe Tarihi” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı; “İnsanın Dört Zindanı” Ali Şeriati

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...