Felsefe hakkında her şey…

Bireyi Tanımada Kullanılan Test Teknikleri Nelerdir?

29.04.2020
1.285

Test teknikleri, standart uyarıcılar takımından oluşan psikolojik ölçme araçları kullanılarak bireyin sahip olduğu nitelikleri belirleme süreci olarak tanımlanabilir. Test teknikleri içerisinde maksimum performans testleri ve tipik davranış testleri yer almaktadır.

Maksimum performans testleri, yetenek testleri ve başarı testleri olarak kendi içinde iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bu kapsamda bir öğrencinin sahip olduğu genel ve özel yeteneklerin belirlenmesi sürecinde kullanılan standart ölçme araçları yer almaktadır. Aynı zamanda öğrencinin akademik başarı düzeyinin belirlenmesi için kullanılan standart başarı testleri ve öğretmen yapımı başarı testleri de bu kapsam içerisinde yer almaktadır.

Tipik davranış testleri ise öğrencinin kişilik, ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi sürecinde kullanılan standart psikolojik ölçme araçlarını kapsamaktadır. Tipik davranış testleri ile bireyi tanıma sürecinde önemli bir işleve sahip olan ilgiler, tutumlar ve kişilik özellikleri belirlenebilir.

Gerek maksimum performans testleri gerekse de tipik davranış testleri eğitimciler ve psikolojik danışmanlar için genel itibarıyla güvenilir ve geçerliği olan bilgi kaynaklarıdır ve bu kaynaklardan elde edilen bilgiler nesnel bir nitelik taşımaktadır.

Test tekniklerinin kullanımı, değerlendirilmesi ve yorumlanması noktasında gerekli ve yeterli düzeyde uzmanlığa sahip olunması gereği önemli bir ayrıntı olarak gösterilebilir. Özellikle yetenek, ilgi, kişilik ve tutum testleri gibi psikolojik ölçme araçlarının kullanımı söz konusu olduğunda gerekli eğitimi almış olan kişilerin (psikolojik danışman, psikolog, psikometrist) bu işlemi yürütmesi elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi ve yorumlanması sürecinde önemli bir husustur. Çünkü, ancak gerekli ve yeterli eğitim düzeyine sahip olan bir uzman bu kaynaklardan elde edilen bilgileri doğru yorumlayabilir ve birey hakkında sağlıklı bir değerlendirme de bulunabilir.

Kaynak: ATA-AÖF, EĞİTİM PSİKOLOJİSİ, Yrd. Doç. Dr. Muhammed ÇİFTÇİ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...