Felsefe hakkında her şey…

Beckett’in Felsefî ve Edebî Etkileri

11.11.2019
910

İngilizce eser veren tüm modernistler dikkate alındığında, realist geleneğe karşı en süreğen saldırıyı Beckett’ın eserleri oluşturur.

Beckett, insanlığın içinde bulunduğu durumun temel bileşenlerine odaklanabilmek için, geleneksel konulardan, zaman ve mekân tekliğinden arındırılmış drama ve romanın yolunu açtı. Václav Havel, Aidan Higgins ve Harold Pinter gibi yazarlar, Beckett’a olan minnettarlıklarını açıkça belirttiler. Beckett’ın asıl etkisi, 1950’lerde Beat Kuşağı ile başlayıp 1960’lardaki olaylarla devam eden deneysel edebiyat üzerinde oldu. İrlanda’da ise John Banville ve Derek Mahon gibi şairleri etkiledi.

Luciano Berio, György Kurtág, Morton Feldman, Philip Glass, Heinz Holliger ve Pascal Dusapin’in de aralarında bulunduğu birçok. yüzyıl bestecisi, müzikal çalışmalarını onun metinlerini temel alarak yarattı. Beckett’in çalışmaları, Bruce Nauman, Alexander Arotin ve Avigdor Arikha gibi birçok görsel sanatçıyı da etkiledi. Arikha, edebi dünyasından etkilendiği Beckett’ın birkaç portresini çizdi ve eserlerini resmetti. ABD’li film yönetmeni Jim Jarmusch’un 1984 yapımı filmi ‘”Stranger Than Paradise”‘ın iki önemli karakteri olan Willie ve Eddie, eleştirmenler tarafından, Godot’u Beklerken’in iki kahramanı Vladimir ve Estragon’a benzetildi.

Beckett 20. yüzyıl yazarları arasında en çok takdir edilen ve üzerinde en çok tartışılanlardan biridir. Hakkındaki görüşler ikiye ayrılır. Jean-Paul Sartre ve Theodor Adorno felsefi eleştirilerinde, onu saçmalığı ortaya çıkardığı için, diğer bazı eleştirmenler ise eserlerinde basitliği reddettiği için övdü. Georg Lukacs gibi bazı eleştirmenler ise Beckett’i eserlerinde felsefi realizmin yer almaması sebebiyle eleştirdi.

Beckett’ın bilinen en iyi fotoğraflarından birkaçı fotoğrafçı John Minihan’ın çektikleridir. 1980 ile 1985 arasında Beckett’ın fotoğraflarını çeken fotoğrafçı, yazarla çok iyi bir ilişki geliştirdi ve sonuçta yazarın resmi fotoğrafçısı oldu. Çekilen bu fotoğraflardan biri 20. yüzyılın en iyi üç fotoğrafı arasında gösterildi. Ancak, Beckett’ın en fazla yeniden basılmış fotoğrafını tiyatro fotoğrafçısı John Haynes çekti. Bu fotoğraf Knowlson’ın hazırladığı biyografinin kapağında da kullanıldı. Fotoğraf, Haynes’in pek çok Beckett prodüksiyonunu fotoğrafladığı, Londra’daki Royal Court Theatre’da bir prova sırasında çekilmişti.

2006 yılında, Beckett’ın doğumunun yüzüncü yılı anısına, İrlanda Merkez Bankası tarafından 20 avroluk altın hatıra paraları basıldı. 20.000 adet basılan ve 2 Mayıs 2006’da tedavüle çıkan paraların yazı tarafında İrlanda arpı ile “Samuel Beckett 1906 – 1989” yazısı bulunuyordu. Tura tarafında ise Beckett’ın yüzü ile en bilinen oyunu olan Godot’yu Beklerken’den bir sahne yer alıyordu.

Edebi mirası

Beckett’in ölümünden bu yana oyunlarının tüm sahnelenme hakları, yazarın yeğeni Edward Beckett tarafından yönetilen Beckett Mirası’na aittir. Bu yönetim, oyunların nasıl sahneleneceğini çok sıkı kontrol etmekle ünlüdür ve oyunlardaki sahne talimatlarına uyulmayan prodüksiyonlara kesinlikle izin vermez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...