Felsefe hakkında her şey…

Wollstonecraft: Zihniyetin Cinsiyeti Olmaz, Eşit Eğitim Gereklidir

08.11.2019

Bilinen tarihin çoğunda kadınlar erkeklere bağımlı olarak görülmüşlerdir.

18. yüzyılda bu düşüncenin doğruluğuna açıkça karşı çıkılmaya başlanmıştır. Bu muhalif seslerin en ünlülerinden birisi de İngiliz radikal feminist Mary Wollstonecraft’tır.

Daha önceki birçok düşünce, kadınlar ile erkekler arasındaki haksız sosyal eşitsizliği haklı çıkarmak için kadınlarla erkekler arasında fiziksel farklılıklar olduğunu söylemişlerdir. Ancak 17. yüzyılda ortaya çıkan ve John Locke’un neredeyse tüm bilgilerin deneyim ve eğitim yoluyla edinildiği yönündeki görüşü gibi yeni fikirler ışığında bu mantığın geçerliği tartışılmaya başlanmıştır.

Wollstonecraft kadınlarla erkeklerin aynı eğitimi aldıkları takdirde aynı iyi özellikleri ve hayata karşı aynı rasyonel bakışı kazanabileceklerini temelde benzer beyin yapılarına sahip oldukları temeline dayandırarak iddia etmiştir.

Wollstonecraft’ın kadınların erkeklerle eşit haklara sahip eşit vatandaşlar olmaları talebi, 18. yüzyılın sonlarında da küçümsemeyle karşılanmıştır. Ancak Wollstonecraft 19. ve 20. yüzyıllarda yeşerecek olan feminist hareketlerin tohumlarını böylece atmıştır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...