Wollstonecraft: Zihniyetin Cinsiyeti Olmaz, Eşit Eğitim Gereklidir

Bilinen tarihin çoğunda kadınlar erkeklere bağımlı olarak görülmüşlerdir.

18. yüzyılda bu düşüncenin doğruluğuna açıkça karşı çıkılmaya başlanmıştır. Bu muhalif seslerin en ünlülerinden birisi de İngiliz radikal feminist Mary Wollstonecraft’tır.

Daha önceki birçok düşünce, kadınlar ile erkekler arasındaki haksız sosyal eşitsizliği haklı çıkarmak için kadınlarla erkekler arasında fiziksel farklılıklar olduğunu söylemişlerdir. Ancak 17. yüzyılda ortaya çıkan ve John Locke’un neredeyse tüm bilgilerin deneyim ve eğitim yoluyla edinildiği yönündeki görüşü gibi yeni fikirler ışığında bu mantığın geçerliği tartışılmaya başlanmıştır.

Wollstonecraft kadınlarla erkeklerin aynı eğitimi aldıkları takdirde aynı iyi özellikleri ve hayata karşı aynı rasyonel bakışı kazanabileceklerini temelde benzer beyin yapılarına sahip oldukları temeline dayandırarak iddia etmiştir.

Wollstonecraft’ın kadınların erkeklerle eşit haklara sahip eşit vatandaşlar olmaları talebi, 18. yüzyılın sonlarında da küçümsemeyle karşılanmıştır. Ancak Wollstonecraft 19. ve 20. yüzyıllarda yeşerecek olan feminist hareketlerin tohumlarını böylece atmıştır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

Ömer YILDIRIM hakkında
Sosyolog Ömer YILDIRIM 1985'te Erzurum'da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini Erzurum'da tamamladı. Sırasıyla; Abdurrahim Şerif Beygu İlkokulu, Ahmet Yesevi İlköğretim Okulu, Erzurum Cumhuriyet Lisesi ve Atatürk Üniversitesinde okudu. 2009 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu... devamını oku »

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*