Felsefe hakkında her şey…

Wei Wu Wei (Terence James Stannus Gray) Kimdir?

12.11.2019

Asıl adı Terence James Stannus Gray (14 September 1895 – 5 January 1986) olan Taoist filozof ve yazar. Eserlerinde Wei Wu Wei takma adını kullanmıştır.

1958 ile 1974 arasında sekiz kitap ve çeşitli süreli yayınlardaki makalelerde yazar imzası olarak “Wei Wu Wei” mahlasının kullanıldığı görülür. Mahlas kabaca eylemsizlik olarak çevirilen Taoist Wu wei teriminden mülhemdir. Yazarın kimliği uzun süre gizli kalmış ancak sonunda yazarın Terence Gray olduğu açıklanmıştır.

Terence James Stannus Gray İngiltere, Felixstowe’da 14 Eylül 1895’de doğmuştur. Tanınan bir İrlanda kökenli ailenin oğludur. Ascham St Vincent’s School, Eastbourne, Eton ve Oxford Üniversitesi’nde eğitim görmüştür. Önce Mısırbilim (Egyptology) ile ilgilenmiş ve 1923’de Mısır tarihi ve kültürü hakkında iki kitap yazmıştır. 1920 ve 1930’larda Britanya’da drama sanatı, tiyatro yapımcılığı ile ilgilenmiş, konuyla ilgili çeşitli dergiler ve iki kitap yayınlamıştır. Ailesinin İngiltere’deki at yarışçılığı ile ilgilenmiş yetiştirdiği atlardan biri Ascot Gold Cup’u kazanmıştır. Tiyatroya ilgisini yitirdikten sonra felsefe ve metafiziğe yönelmiştir. Bu ilgisi onu Asya’ya seyahata teşvik etmiştir. Seyahatı sırasında Hindistan’da Ramana Maharshi ile görüşmüştür. Yaşamının son yıllarını karısı Natasha Imeretinsky ile Monaco’da geçirmiştir. Kendisinin Lama Anagarika Govinda, Dr. Hubert Benoit, John Blofeld, Douglas Harding, Robert Linssen, Arthur Osborne, Robert Powell ve Dr. D. T. Suzuki ile görüştüğü kabul edilir. 1986’da 90 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Wei Wu Wei’nin etkisi halk arasında yaygın olmamakla birlikte kendisini kişisel olarak tanıyanlar ve mektuplaştığı kimseler üzerinde oldukça yoğun olmuştur. Bunlar arasında İngiliz matematikçi ve yazar G. Spencer-Brown ve Galen Sharp, eserlerini okuyan Hintli düşünür Ramesh Balsekar de vardır.

Yazılarından kendisinin Doğu ve Batı felsefe ve matafiziğini ve tüm büyük dinlerin ezoterik öğretilerini derinlemesine bildiği anlaşılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...