Felsefe hakkında her şey…

Varlık Türleri Nelerdir? Varlığın Sınıfandırılması

25.04.2020
21.101
Varlık Türleri Nelerdir? Varlığın Sınıfandırılması

Varlık türleri, felsefenin ilk konusu olan varlık felsefesinin ana sorgulama alanlarından birisidir. Bu bağlamda diyebiliriz ki varlık, yalnızca gerçek dünyada var olan değil aynı zamanda düşüncede de var olandır. Felsefeciler varlığın var olup olmadığını yorumlarken hem gerçek dünyada var olan hem de düşüncede var olan varlıkları ele alırlar. Yani varlık alanı her iki kutbu da birleştirmektedir.

Felsefede varlık, iki türlü olarak ele alınmaktadır. Felsefede varlık türleri şunlardır:

  1. Gerçek varlık
  2. İdeal varlık

Görüleceği üzere varlık felsefesinde iki tür varlık vardır: Reel varlık, ideal varlık.

VARLIK TÜRLERİ

GERÇEK (REEL) VARLIK

Reel varlık ya da gerçek varlık; varlığı duyumsanabilen, dış dünyada var olan varlıklar için kullanılır. Örneğin masa, çiçek, Güneş, insanlar gerçek varlıklardır. Zaman ve mekân içinde yer alan dış nesnel gerçeklik, bize gerçek varlıkları verir.

Bunlar beş duyu ile algılanıp kavranırlar. Yukarıda da örneklediğimiz gibi üzerinde çalıştığımız masa, bahçede gördüğümüz çiçek, bizleri ısıtan Güneş gerçekte var olan varlıklardır ve var olmak için bizim onları düşünüyor olmamıza ihtiyaçları yoktur.

Gerçek varlık, dış dünyada bulunur: ağaç gibi. İdeal varlık sadece insanın zihninde vardır: rakamlar gibi.

Gerçek varlık, dış dünyada bulunur: ağaç gibi. İdeal varlık sadece insanın zihninde vardır: rakamlar gibi.

İDEAL (DÜŞÜNSEL) VARLIK

İdeal varlık insan zihninde var olan, dış dünyada var olmayan varlıklardır. Örneğin Ekvator çizgisi, pi sayısı, Kafdağı, enflasyon canavarı gibi varlıklar, ideal varlıklardır.

Duyu organlarınca algılamayan ancak akıl yoluyla kavranabilen, belli bir zaman ve mekân içinde bulunmayan varlıklara da ideal varlık denilmektedir.

İdeal varlık terimiyle mantıksal kavramlar, matematik alanı, değerler ve düşünceler alanı kastedilmektedir. Geometri şekiller, matematiğin kavramları, peri kızı gibi varlıkların varlığı onları düşünen bir insan zihnine bağlıdır.

Düşüncede var olmak, zorunlu olarak nesnel dünyada var olmayı içermemektedir. Düşüncede var olan nesneler, gerçek dünyada nesnel olarak var veya yok olabilirler.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve “Sosyolojiye Giriş” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Diğer Ders Notları (Ömer YILDIRIM), MEB Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...