Felsefe hakkında her şey…

Stuart Hall Kimdir?

30.05.2021
1.928
Stuart Hall Kimdir?

Stuart Hall, 1932’de Kingston, Jamaika’da doğan ve Şubat 2014’te 82 yaşında Londra’da vefat eden Jamaikalı-İngiliz akademisyen, yazar ve kültürel çalışmalar alanında çığır açan bir sosyologdur.

Oxford’daki Merton Koleji’nden Rodos Bursu alan Stuart Hall, Birmingham Çağdaş Kültürel Çalışmalar Okulu direktörlüğü yapmış ve Open University’de sosyoloji profesörü olmuştur. BBC dizisi “Redemption Songs” ve Open University gibi yayınlar da dâhil olmak üzere bir dizi televizyon programı sunmuştur.

İngiliz Sosyoloji Derneği başkanlığı yapan Stuart Hall Runnymede Commission on the Future of Multi-Ethnic Britain üyesiydi. Ayrıca sanat kuruluşları Iniva ve Autograph ABP’nin başkanlığını yaptı.

Stuart Hall, “Soundings” dergisinin kurucu editörü ve “Policing the Crisis ve ‘The Great Moving Right Show’” (Marksism Today için) dahil olmak üzere siyaset ve kültür üzerine birçok makale ve kitabın yayıncısı olan “New Left Review”un ilk editörüydü.

Stuart Hall’un “Familiar Stranger: A Life between Two Islands” isimli bir anı kitabı, politik makalelerinin bir derlemesi olan “Selected Political Writings” ve “The Great Moving Right Show” isimli makalesi 2017’de yayınlanmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...