Felsefe hakkında her şey…

Spermizm, Spermcilik Nedir, Ne Demektir?

15.11.2019
1.362
Spermizm, Spermcilik Nedir, Ne Demektir?

Spermizm, ceninin tüm özelliklerini belirlemede spermin özelliklerini ön plana çıkaran bir düşünsel akımdır. İnsanların birbirlerine benzeme meselesi, uzun yıllar filozofların ve bilim adamlarının aklını kurcalamıştır. Milattan önce 530’lu yıllarda Pisagor, yavrular ve yavruların ana-babaları arasındaki benzerliğe dair en eski ve o dönemde en çok kabul gören teoriyi ortaya atmıştır. Bu teoriye göre kalıtım bilgisi ya da dönemin ifadesiyle benzerlik, erkeğin menisinde taşınmaktadır. Bu anlayış da günümüzde Spermizm olarak karşımıza çıkmıştır.

Spermizm‘e göre meni erkeğin bedeninde dolaşmakta ve her kısımdan esrarengiz buharlar emerek bedene dair bilgiler toplamaktadır. Zamanla meni, bedenin bütün bilgilerini barındıran bir gezen kütüphaneye dönüşmekte, kişiye dair bütün bilgilere sahip olmaktadır. Bu “bilgi tohumları”, cinsel birleşme sırasında dişi bedenine aktarılmaktadır. Rahme ulaşan meni, burada kendine yer hazırlamakta ve annenin bedeninden beslenerek cenin hâlini almaktadır.

Pek çok üretim biçiminde olduğu gibi bu üretimde de erkek ve kadın iş bölümü yapmaktadır. Baba, cenini oluşturan temel bilgiyi sağlamakta, anne ise bu bilgilerin cenine dönüşmesi için gereken besini sağlamaktadır. Bu teoriye, çok sonraları, ceninin tüm özelliklerini belirlemede spermin özelliklerini ön plana çıkardığı için, spermizm denilmiştir.

Hazırlayan:
 Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 3. Sınıf “Çağdaş Felsefe Tarihi” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...