Felsefe hakkında her şey…

Robert Anton Wilson Kimdir?

11.11.2019
1.035

Robert Anton Wilson vera RAW (doğum ismiyle Robert Edward Wilson; d. 18 Ocak, 1932 – ö. 11 Ocak, 2007) ABD’li romancı, deneme yazarı, filozof, psikonot, fütürolog ve libertaryan.

Yazınını ve yazınının amacını tanımlarken, Wilson, şöyle bir ifade kullanmıştır: “Hedefim insanların genelleşmiş bir agnostiklik durumuna erişmesidir; sadece Tanrı üzerine agnostiklik değil de, her şey üzerine agnostiklik.”

Brooklyn, New York’ta doğan Wilson ilk yıllarını Flatbush’da geçirmiş, 4-5 yaşlarındayken Gerritsen Sahili’ne taşınmıştır ki burada 13 yaşına kadar ikâmet etmiştir. Çocuk felci geçiren Wilson, Elizabeth Kenny’nin ortaya atmış olduğu metodla tedavi edilmiştir. Bununla birlikte, çocuk felcinin etkileri hayatı boyunca devam etmiş, 2000 yılına kadar aralıklı bir şekilde baston kullanmasına yol açmış olan minör kas spazmları yaşamıştır. 2000 yılında ise önemli bir post-polio sendromu krizi yaşamıştır.

Çocukken Katolik gramer okuluna giden Wilson, lise olaraksa Brooklyn Tech’e devam etmiştir. Daha sonraları ise New York Üniversitesinde mühendislik ve matematik okumuştur.

Yazıları için dedesinin ismi olan Anton’u kullanmaya başlamıştır ve zaman içinde ismi Robert Anton Wilson olarak yerleşmiştir. 1979’da psikoloji dalında Paideia Üniversitesinde doktorasını tamamlamıştır; bununla birlikte bu kurum yetkili bir kurum değildi ve daha sonra da kapatılmıştı. 1958 yılında Arlen Riley adlı serbest bir yazarla evlenmiş ve bu evliliğinden dört çocuk sahibi olmuştur. Arlen Riley Wilson 1999 yılında vefat etmiştir. Kendisi de birkaç yıl sonra, 2007 yılının Ocak ayında uzun süre hastanede bakım gördükten sonra vefat etmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...