Felsefe hakkında her şey…

Lessinesli Giles

07.10.2023
299

Lessinesli Giles (Giles of Lessines) 1230 ila 1304 yılları arasında yaşadığı düşünülen, Thomas Aquinas’ın öğrencisi olan on üçüncü yüzyıl Dominiken rahibi ve skolastik filozofudur. Giles, Albertus Magnus’un öğretilerinden de etkilenmiştir.

Thomizm anlayışının en etkili ve ilk savunucularından birisi olan Lessinesli Giles tefecilik ve piyasa üzerine yazılar yazan, ekonomi teorisi konusunda geliştirilmiş ilk metinleri kaleme alan bilim insanlarından biri olarak da bilinir.

Dominiken filozof ve bilim adamı Giles, Belçika’nın Lessines bölgesinde yaklaşım 1230-40 yılları arasında doğduğu için Lessinesli mahlasıyla anılır.

Hocası Aquinolu Thomas’ın sıkı bir takipçisi olan ve Valenciennes manastırının öğretisiyle harmanlanan Giles’in Albertus Magnus ile olan ilişkisi, onun Magnus’tan da eğitim aldığını düşündürmektedir. Daha sonra Paris’e yerleşen Lessinesli Giles burada Thomas Aquinas’ın Paris Üniversitesinde görev aldığı yıllarda (1269-72) onun derslerine katılmış ve kaleme aldığı yazılarda güçlü bir Thomasçı karakter sergilemiştir.

Çalışmaları arasında görülen doğa bilimlerine olan ilgisi dikkat çekicidir. Giles kuyruklu yıldızlar üzerine yaptığı bu çalışmasıyla ve Aziz Thomas’ın tözsel formların tekliği ve çokluğu konusundaki görüşlerini savunmasıyla tanınır. Özellikle gök cisimlerinin küresel etkisi üzerine dönemine oranla oldukça farklı görüşler ileri sürmüştür. Summa de temporibus isimli eserinde 14. yüzyılın başına kadar geçen tarihsel kronolojinin bir listesini sunan Giles; Tractatus de crepusculis isimli eserinde de aynı bilimsel araştırma alanında metinler kaleme almıştır.

Yazan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...