Felsefe hakkında her şey…

Etnosentrizm (Etnik Merkezcilik) Nedir?

19.04.2020

Yunanca ethnoshalk ve centremerkez kelimelerinden türetilmiş bir kavram olan Etnosentrizm, etnik merkezcilik olarak da bilinir ve bir aşirete, kabileye, boya ve benzeri bir etnik gruba bağlılık ile tarif edilir. Buna bağlı olarak bir kimsenin kendi kültürünü temel olarak alması ve diğer kültürleri kendi kültürü açısından değerlendirmesi olarak da tanımlanır.

Etnosentrizm terimi William G. Sumner tarafından insanların kendi grupları ile diğerlerini ötekileştirmeleri üzerine yayınlanmıştır. Sumner, bu terimi daha çok gurur, kibir, bir grubun inançlarının diğerlerininkine üstün görme olarak kullanmıştır. Etnosentrik bireyler ise diğer sosyal toplulukları kendi sahip oldukları belirli etnik grup veya kültüre göre özellikle dil, yaşayış, adet ve dine göre değerlendirirler. Bu etnik ayrımlar ve alt ayrıştırmalar her bir etnikliğin kendi benzersiz kültürel kimliğinin tanımlanmasına hizmet eder.

Etnosentrik görüşler uç noktalarda çatışmalara neden olabilir. Siyasi bağdaşmazlıklar, savaş, terörizm ve hatta soykırımlarla sonuçlanabilir. Örneğin Yugoslavya etnik bölünmeye uğramış ve iç savaşta yüz binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...