Felsefe hakkında her şey…

Dili doğru kullanmanın önemi nedir?

08.09.2022
3.927
Dili doğru kullanmanın önemi nedir?

Dili doğru kullanmanın önemi”, özellikle dil, iletişim, felsefe, sosyoloji gibi alanlarda ana konuya başlamadan önce değinilen önemli meselelerden birisidir. Dilin doğru kullanılması ayrıca liselerde okutulan felsefe dersinin ilk konularından birisi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Varlıkları dil aracılığıyla kavrarız. Dil insanların ifade etme aracıdır. Dilin önemi de burada ortaya çıkar. Türkçeyi neden doğru kullanmalıyız, sorusunun cevabı da buradadır.

Dil bizi başkalarına, başkalarını ve başka nesneleri bize yansıtan bir aynadır. Biz dili ne kadar iyi tanıyor, dili ne kadar iyi kullanıyorsak iletişimimiz o kadar iyi olacaktır. Dili doğru kullanmak, doğru anlamak bu aynayı mükemmelleştirmek demektir. Kullandığımız çağdaş araçlardaki göstergelerin, ekranların, ibrelerin bir an için bozulduğunu düşünün. Bu tam anlamıyla bir kaos olacaktır. Fakat bir toplum için bunlardan daha büyük bir felaket vardır ki o da insanlar arasında, bir iş bölümü içinde görev alan kişiler arasında, fikir ve görüş alışverişinde bulunanlar arasında dil aynasının görevini tam yapamamasıdır. Düşüncelerimizin anlaşılmasını istiyorsak bunun en kestirme yolu dile hâkim olmaktır.

İnsanlar düşünmeye, çevresini tanımaya başlarken, yani felsefenin ilk filizleri ortaya çıkarken, önce dış dünyadaki varlıklarla ilgilenmişlerdir. Varlığı bilmek ve yaşamı kolaylaştırmak için, çevrelerindeki nesnelere isimler vermişler ve kendilerini farklı dillerle ifade etmişlerdir. Dil olmadan düşüncemizi ifade edemeyiz. Çünkü düşünme dil yolu ile aktarılır. Örneğin düşüncemizin parçası olan akıl yürütme, kavramlar ve düşünme ilkeleri dil ile ortaya konulur.

Dili neden doğru kullanmalıyız? Çünkü dilimiz, karakterimizdir.

Dili neden doğru kullanmalıyız? Çünkü dilimiz, karakterimizdir.

Bir akıl yürütmede düşündüklerimizi dile getiren önermeler vardır. Önermelerin yapısında ise kavramlar yer alır. Kavramlar, akıl yürütmelerin temel unsuru durumundadır. Kavramlar hepimizin ortak kullandığı dilsel yapılardır. Düşündüğümüzü ifade ederken kavramları imlediği anlama uygun biçimde kullanmak gerekir. Kavramları doğru kullanmak bilgiye ulaşmanın ve iletişimin temel koşullarından biridir.

Bazen günlük dilde kavramları, sözcükleri ve deyimleri yanlış kullanırız. Söz konusu yanlışlar beraberinde birçok yanlış anlamayı getirir. Geçerli bir akıl yürütmenin temel kuralı bir sonucun kanıtlanması için ortaya konulan öncüllerin doğru ve yeterli olmasıdır. Kavramın yanlış kullanılması, önermenin yanlış anlaşılmasına neden olur. Önermenin yanlış olması, öncüllerin yanlış olması demektir. Öncüllerin yanlış olması, akıl yürütmenin geçersiz olması anlamına gelir. Bu yüzden düşüncesini mantıksal biçimde ifade etmek isteyen herkes doğrudan dille ilgilenmek zorundadır.

İlgili konu: Kavram yanılgısı nedir?

Dil ve mantık ilişkisi filozofları kesinlik arayışına götürmüştür. Filozoflar düşüncelerini kesin bir biçimde dile getirebilmenin yollarını aramışlardır. Bunu başarabilmek için de dili kullanmışlardır.

Dili doğru kullanmak günlük hayatımızda olduğu gibi bütün düşünme alanlarında önemlidir. Günlük dilde bir cümlenin açık ve anlaşılır olması için dilin doğru kullanılması gerekir. Fakat dilin sadece kurallarına uymak yeterli olmaz. Aynı zamanda kavramların anlamca ifade etmek istediğimiz şeyi karşılaması gerekmektedir. Aksi durumda iletişim veya doğru sonuca ulaşma mümkün olmayacaktır.

Dili doğru kullanmanın önemi” konusunu daha iyi kavrayabilmek için, ayrıca kavram yanılgısının ne olduğunu da bilmek gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...