Felsefe hakkında her şey…

Düşünce Aykırılıklardan Beslenir

05.11.2019
859

Fransız filozof Helene Cixous çoğunlukla dünya hakkında düşünme biçimimizi belirleyen zıtlıkları incelediği etkileyici eseri “Sorties”i 1975’te yazmıştır.

Cixous’a göre yüzyıllardır düşünce tarihini belirleyen bir unsur da dünyamızdaki elementleri kültür/doğa, gece/gündüz, kafa/yürek gibi birbirlerine zıt çiftlere ayırma eğilimimizdir. Cixous bu element çiftlerinin her zaman dolaylı bir hiyerarşik sıraya girdiklerini, bu sıranın hep bir elementin baskın ve üstün görülecek erkeklikle, aktiflikle, diğer elementin veya daha zayıf yönün de kadınlık ve pasiflikle özdeşleştirildiği bir eğilimle desteklendiğini savunur.

Cixous bu hiyerarşik düşünce modelinin otoritesinin yeni filizlenmeye başlayan feminist düşünceyle artık sorgulanmaya başladığına inanır. Bu değişimin sonuçlarının, sadece felsefi sistemlerimiz için değil, sosyal ve siyasi kurumlarımız için de neler olabileceğini sorgular. Ancak Cixous, düşüncemizin yapısal çerçevesi olarak zafer kazananlar ve kaybedenlerle ikili zıtlık kurma oyununu oynamayı reddeden. Onun yerine “henüz bilinmeyen milyonlarca köstebek türünün” dünya görüşümüzün görkemli yapılarının altında tüneller kazdıklarını hayal eder. Peki bu yapılar yıkılmaya başladıklarında ne olacaktır? Cixous bunu söylemez. Sanki bize hiçbir tahminde bulunamayacağımızı, yapabileceğimiz tek şeyin bekleyip görmek olduğunu söylemektedir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...