Felsefe hakkında her şey…

Charles Bayet Kimdir?

03.11.2019
1.085

Fransız gazeteci ve sosyolog Charles Bayet, 1880 yılında Lyon’da doğdu. 1901’de mezun olduktan sonra yaptığı çalışmalar sonucunda 1922’de Lycée Louis-le-Grand’da profesörlüğe yükseldi. 1923’te etik bölümü çalışmalarına başladı.

Sosyoloji eğitimi, rasyonalizm ve ahlaki gerçeklerle ilgili düşünceleri ile dikkat çeken Bayet, temel özgürlükleri savunan fikirler öne sürdü. Birçok radikal-sosyalist gazeteyle işbirliği yaptı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında yeraltı basın federasyonu başkanlığı yaptı. Bunun yanı sıra Ulusal Basın Federasyonu ve Eğitim Ligi (1945-1959) başkanlıkları da yaptı.

L’Action dergisinde yazar Victor Charbonnel ile birlikte çalıştı. Aynı zamanda uzun yıllar Fransa İnsan Hakları Komisyonunda üye olarak bulundu. Siyasetle de ilgilenen Bayet, Mesih teorisinin savunucularındandı. Paul-Louis Couchoud ve Prosper Alfaric ile birlikte “İsa ve Hıristiyan Orijinleri Problemi” (Le Problème de Jésus et les Origines du Christianisme) kitabını yazdı (1932).

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...