Felsefe hakkında her şey…

Alfred Kinsey

06.12.2023
152
Alfred Kinsey

Alfred Charles Kinsey Amerikalı bir biyolog, entomoloji ve zooloji profesörü ve seksologdur. 1947’de Indiana Üniversitesinde şu anda Indiana Üniversitesi Kinsey Enstitüsü olarak bilinen Cinsiyet Araştırmaları Enstitüsünü kurmuştur.

Alfred Kinsey 23 Haziran 1894’te New Jersey’de doğmuştur. Maine’deki Bowdoin College’da okumuş (1914-1916), biyoloji ve psikoloji alanlarında lisans eğitimi almıştır. Doktorasını 1919’da Harvard Üniversitesinde biyoloji alanında tamamlamıştır.+

Dr. Kinsey 1920 yılında Indiana Üniversitesindeki zooloji bölümünde yardımcı doçent olarak çalışmaya başlamıştır. Sonraki yirmi yıl boyunca mazı arıları üzerinde çalışan Kinsey, biyoloji deneyleri, taksonomi ve evrim alanındaki araştırmalarıyla ciddi bir akademik ün kazanmıştır. 1937 yılına gelindiğinde, Amerikan Bilim Adamları onu “parlayan” bilim insanlarından biri olarak göstermiştir.

Alfred Kinsey, daha sonra insan cinselliği üzerine yapacağı araştırmalarda kullanacağı veri kaydetme ve düzenleme tekniklerinin çoğunu mazı arıları üzerindeki çalışmaları sırasında geliştirmiştir. Her bir küçük yaban arısı üzerinde dakikalarca ölçüm yapmış ve verileri kaydetmiştir. Daha sonra bu bilgileri ifade etmek için kendi kodlama sistemini geliştirmiştir. Bu sistem, cinsiyet araştırma ekibi tarafından kullanılmak üzere geliştirdiği ayrıntılı cinsiyet geçmişi anketlerinin ve kayıt kodlarının öncüleri olmuştur.

Kinsey’in çalışmaları

Kariyerinin büyük bölümünde “arı araştırmacısı” olarak tanınan Alfred Kinsey, 1940’larda Amerikalıların cinsel hayatlarını araştırmaya yönelmiştir. Cinselliğe saf bilimsel yaklaşımın öncüsü olmuş ve bu alanı ahlaki ve dinî bağlamından uzaklaştırmıştır. Çalışmaları, insan cinsel davranışının çeşitliliğine dair yeni nesil bir farkındalık oluşturmuştur.

1947’de Indiana Üniversitesinde seks, cinsellik ve üreme üzerine araştırma enstitüsü kuran Kinsey’in, “Erkeklerde Cinsel Yaşam” (1948) ve “Kadınlarda Cinsel Yaşam” (1953) adlı raporları büyük ilgi uyandırmış ve ticari başarı elde etmiştir.

Kinsey’in insan cinselliği üzerine araştırmaları ve kitapları 1960’larda yaşanan cinsel devrim hareketi ile birlikte ABD ve dünya çapındaki birçok ülkede kültürel ve sosyal değerleri etkilemiştir.

Kinsey’in hayatı başrolünü Liam Neeson’ın oynadığı 2004 yapımı “Kinsey” isimli filme de konu olmuştur.

Yazan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...