Felsefe hakkında her şey…

Abelardus’un Diyalektiği, Diyalektik Açıklaması

10.11.2019

Abelardus’un en ünlü eseri “Evet ve Hayır”, asıl adıyla “Sic et Non”dur.

Burada Abelardus, Skolastik zamanlarla birlikte anılacak bir diyalektik tartışma stili sergilemiştir. Kilise Papazlarının aykırı görüşlerle karşılık verdiği 150’den fazla soru ortaya atmıştır. Amacı, öğrencileri bu tartışmalı teolojik meseleleri çözmeye davet etmektir “Şüphe ederek sorgulamaya gideriz, sorgulayaraksa hakikati kavrarız,” demiştir.

Thomas Aquinas daha sonra Abelardus’un metodunda değişiklikler yapmıştır Abelardus’un metodolojisine eklenen bir özellik de karşıt tartışmaları çözümlemesi olmuştur. Abelardus sırf kullandığı teknikle bile ortalığı karıştırıp ihtilaf yaratmıştır. Gelenekçileri sinirlendirmiştir, çünkü teolojiyi tefekkür ve kabul yerine hararetli tartışmalar ve sorgulamalar için bir fırsat olarak görmüştür. Oysa onun asıl neye biat ettiğine hiç şüphe yoktur. 1141’de suçlu bulunmasının ardından sevgilisi Heloise’ye şöyle yazmıştır: “Eğer Paul’ü inkar etmek gerekiyorsa, o zaman filozof olmak istemiyorum. Eğer İsa’dan ayrılmak gerekiyorsa, Aristoteles olmak istemiyorum.”

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...