Felsefe hakkında her şey…

Yaratılışçılık, Yaratımcılık Nedir?

21.11.2019
Yaratılışçılık, Yaratımcılık Nedir?

Yaratılışçılık ya da Yaratımcılık ya da Kreasyonizm; bitki, hayvan ve insan olmak üzere bütün varlıkların ayrı ayrı ve bir anda yaratıldıklarını savunan öğretidir. Yaratılışçılık (kreasyonizm), metafizik bir öğretidir. Evrendeki bütün varlıkların ayrı ayrı yaratıldıklarını savunur.

Ancak bu ayrılık özgül ve türsel bir ayrılıktır, daha açık bir deyişle insan insan olarak, at at olarak, ıhlamur ağacı ıhlamur ağacı olarak, bugünkü biçimleriyle ve bir anda yaratılmışlardır. Hiç değişmemişlerdir ve değişmeyeceklerdir.

Bu öğreti özellikle, evrimciliğe karşı olarak, doğa bilginleri İsveç’li Karl von Linne’yle (1707-1778), Fransız Georges Cuvier (1769-1832) tarafından savunulmuştur. Yaratımcılık durallık, değişmezlik, evrimsizlik gibi metafizik düşüncenin bütün özelliklerini taşımaktadır. Bu öğretiye göre sadece varlıklar değil, bizzat evren de yokluktan var edilmiştir.

YARATILIŞÇILIK NEDİR?

Genel anlamıyla yaratılışçılık, dünyanın ve cenneti hiç yoktan, mutlak bir şekilde yaratan Tanrı’ya özgür iradesiyle inanan kimselerin peşinden gittiği akımdır. Böylesi bir Tanrı’nın genellikle “mevcut” olduğuna inanılır. Yani yaratılanlarla sürekli ilgilenen, gerekli olduğunda onlara müdahale eden bir Tanrı’nın varlığı şüphesiz düşünülür.

Yaratılışçılık‘ta eğer yaratıcı, yarattıklarıyla sürekli ilgilenmezse yaratılan bunca şeyin sona ereceği veya yok olacağına inanılır. Hristiyan, Yahudi ve Müslümanların tamamı, bu bağlamda yaratılışçıdır.

YARATILIŞÇILIK’IN TEMEL İNANÇLARI

  1. Her şeyin başlangıcından bu yana kısa bir süre geçmiştir. Bir grup yaratılışçı, yaratılıştan bu yana 6000 yıl geçtiğine inanırlar.
  2. Yaratılışın 6 günde tamamlandığına inanılır. Buradaki “gün” anlayışı muhakkak tartışmalıdır.
  3. Homo sapiens de dâhil olmak üzere bütün canlılığın mucizevi bir şekilde yaratıldığına inanılır. Bu konuda Adem ile Havva’nın bir arada yaratılıp yaratılmadığı, yani Havva’nın Adem’e arkadaşlık etmek için daha sonra geldiğine yönelik konularda tartışmalar bulunur.
  4. İlk yaratılıştan sonra dünya çapında bir sel meydana gelmiştir. Bu sel sonucunda sadece sınırlı sayıda insan ve hayvanın hayatta kalabilmiştir.
  5. Babil Kulesi ve Lut’un karısının tuzdan bir sütuna dönüşmesi gibi mucizevi olayların yaşandığına inanılmaktadır.

Bu dar tanım çerçevesinde yaratılışçılar, tarih boyunca köktendinci ya da İncil Literalisti ve bazen de Bilimsel Yaratılışçılar olarak isimlendirilmişlerdir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...