Felsefe hakkında her şey…

Web’de sohbet ederken göz ardı etmemeniz gereken uyarı işaretleri

07.06.2024
48
Web’de sohbet ederken göz ardı etmemeniz gereken uyarı işaretleri

Birçok insan için, çevrimiçi arkadaşlık hayatın o kadar ayrılmaz bir parçası haline geldi ki, onlar olmadan insanlar artık günlük rutinlerini hayal edemiyor. Her gün birkaç saatini arkadaşlık uygulamalarında geçiren, diğer üyelerin profillerine bakan, fotoğrafları kaydıran, tanışan, sohbet eden ve sonunda ilişki kuranlar bile var.

Ancak, web arkadaşlığının bu popülerliğinin bir dezavantajı var. Arkadaşlık siteleri ve uygulamaları, geliştiricilerin bizi ikna etmeye çalıştığı kadar güvenli yerler değildir. Burada hala çok sayıda dolandırıcı, internet trolü ve kötü niyetli insan vardır. Ve Covid-19 salgını sırasında sayıları artmıştır. Bu nedenle, bugün size çevrimiçi arkadaşlığı nasıl daha güvenli hale getireceğiniz ve Web’de yeni bir tanıdığınızın size sorun çıkarmaması için hangi sinyallere yanıt vermeniz gerektiği konusunda bazı yararlı ipuçları vermek istiyoruz.

En kolay yol: Yeni tanıdıklar, arkadaşlar veya bir ruh eşi bulmak için görüntülü sohbet ruletini kullanın

Sohbet ruleti, ana işlevi rastgele kullanıcıları video aracılığıyla bağlamak olan bir web sitesi veya uygulamadır. Ve bu aslında onun ana avantajıdır.

Bir görüntülü sohbette, partneri hemen görürsünüz ve sadece yazılı iletisim kurmazsınız. Buna göre, partnerin başka bir kişinin kimliğine bürünmesi ve sizi aldatması çok daha zordur. Ayrıca, partnerin gerçek güdülerini belirlemeniz, birbirinizi tanımak ve iletisim kurmaya devam etmekle gerçekten ilgilenip ilgilenmediğini anlamanız çok daha kolaydır. Ve genel olarak, bu daha önce çoğunlukla klasik sitelerde ve arkadaşlık uygulamalarında tanışan herkes için ilginç bir deneyimdir.

Bazı popüler görüntülü sohbetleri tavsiye edebiliriz:

 • Chatrandom — ilgi alanlarına göre arama, cinsiyet filtresi ve tematik sohbet odalarına sahip işlevsel bir görüntülü sohbet ruleti. Bunlar, istediğiniz zaman girebileceğiniz ve benzer düşünen bir grup insanla hemen iletisim kurabileceğiniz sanal ilgi odalarıdır.
 • Bigo Live — öncelikle video oyunlarına odaklanan çok popüler bir video akış platformu. Bu konuyla ilgileniyorsanız ve video yayın formatını seviyorsanız, Bigo Live’ı beğenebilirsiniz. Ancak bunun klasik bir rastgele görüntülü sohbet olmadığını ve yüz yüze arkadaşlık için çok uygun bir yer olmadığını unutmayın.
 • CooMeet — özellikle yalnız erkeklere hitap edecek bir sohbet ruleti. Eşsiz cinsiyet filtresi sayesinde, chat rulet onları kızlarla nasıl eşleştireceğini bilir ve asla hata yapmaz. Ve iOS ve Android için kullanışlı uygulamalar iletisimi daha da rahat hale getirir. Ayrıca, seçtiğiniz dilde yerleşik bir mesaj çevirmeni vardır.
 • Hinge — Nobel ödüllü benzersiz bir eşleştirme algoritması kullanan bir çevrimiçi arkadaşlık hizmeti. İdeal olmasa da çok etkili bir şekilde çalıştığını söylemeye deger. Her durumda, denemenizi öneririz.
 • OmeTV — yalnızca temel işlevselliğe sahip minimalist bir görüntülü sohbet ruleti: partner aramak için cinsiyet ve dil filtreleri. Ek avantajlardan biri — CooMeet’te olduğu gibi yerleşik bir mesaj çevirmeni.
 • Bazoocam — listemizdeki en eski sohbet ruletlerinden biri, işlevsellik veya modern bir arayüz ile ayırt edilmemesine rağmen hala çok sayıda kullanıcıyı çekiyor. Hizmet, standart işlevlere ek olarak, çevrimiçi mini oyunlar ve kendi video akış platformunu sunar.

Ancak dürüst olalım: görüntülü iletisim bile karşınızda bir saldırgan değil, normal bir insan olduğuna dair yüzde yüz güven vermez. Ya da genellikle arkadaşlık ve hatta ilişki geliştirebileceğiniz yeterli bir partner. Bu nedenle, davranış ve konuşmalarındaki bazı ayrıntılara dikkat etmek çok önemlidir. Bu konuda daha fazlası — sırada!

İnternette yabancılarla iletisim kurarken “kırmızı bayraklar”

 • Partneriniz size “sevgi bombardımanı” yapıyor

Basit bir şeyi unutmayın: Hiç tanımadığınız bir kişi sizin hayatının aşkı olduğunuzu söylüyor ve mutlu geleceğinizi birlikte planlamaya başlıyorsa, bu endişe verici bir işarettir. Sizi iltifat yağmuruna tutabilir ve ilgisini yalnızca benciI amaçlar için verebilir. Böyle bir durumda göreviniz, duyguların ve hoş sözlerin akışı altında dikkatinizi kaybetmemektir. Büyük olasılıkla bir noktada böyle bir partner bir bahaneyle sizden para isteyecektir. Bundan şüphe etmenize bile gerek yok.

 • Potansiyel bir partner en başından itibaren sizi kontrol etmeye çalışıyor

Kıskançlık yalnızca makul sınırlar içinde hoş görünür. Ancak bazen izin verilenin ötesine geçer. Kişi her adımınızı kontrol etmeye çalışır — nerede olduğunuz, kiminle vakit geçirdiğiniz, bir video görüşmesine neden geç kaldığınız vb. Arkadaşlık aşamasında bile sizi kontrol etmeye çalıştığını fark ederseniz, ilişki geliştirmeyi reddetmek daha iyidir. Çünkü gelecekte durum hızla kötüleşecektir. Ve herhangi bir özgürlüğü kaybetmiş olarak, bir kişiye tam anlamıyla nasıl tabi olduğunuzu fark etmeyeceksiniz.

 • Partnerin duygusal tepkileri çok serttir

Bazen bir kişiyle iletisim her zamanki gibi devam eder ancak daha sonra bazı ifadeleriniz veya eylemleriniz aniden onu tam anlamıyla dengesizleştirir. Ruh hali dramatik bir şekilde değişir, tonlamalarda hoşnutsuzluk, öfke veya kızgınlık hissedilir.

Genel olarak ani ruh hali değişimleri prensip olarak kötüye işarettir. Ve eğer bir kişi bazı eylemlerinize veya sözlerinize fazla tepki veriyorsa, onunla bir ilişki geliştirmeye hazır olup olmadığınızı ciddi olarak düşünmelisiniz. Çünkü gelecekte böyle bir kişiyle çok ciddi sorunlar yaşanabilir.

 • Alkol ve psikoaktif madde kullanımı

Bu konuda her şey basit. Hala tanışma aşamasında olan bir kişi tüm bağımlılıklarını gösterirse, bundan iyi bir şey çıkmaz. Bugün dünyada alkolsüz arkadaşlık için artan bir eğilim var ve bu harika. Ancak bir kişi sizinle iletisim kurmak uğruna bile kötü alışkanlıklarından vazgeçemiyorsa, bu kötüdür. Yine, sorunun gelecekte daha da kötüleşmesi muhtemeldir. Buna kesinlikle ihtiyacınız yok!

 • Önceki ilişkiler ve partnerler hakkında detaylı tartışma

Önceki bir ilişki konusunu gündeme getirmenizi önermiyoruz ve partnerinizin neredeyse hemen bu konuyu tartışmaya başlamasına karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle de önceki partnere kelimenin tam anlamıyla çamur atmaya başladıklarında. Tereddüt bile etmeyin, ilişkiniz sonunda yürümezse sizi de aynı şekilde tartışacaklardır.

Biraz özetleyelim

İnternet hala çok tehlikeli bir yerdir ve yeni tanıdıklarınız konusunda uyanık olmanız ve çok dikkatli davranmanız gerekir. Saflık ve ahmaklık size pahalıya mal olabilir. İpuçlarımızın ve uyarılarımızın dolandırıcılardan ve hoş olmayan partnerlerden kaçınmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Arkadaşlık siteleri ve uygulamalarının geliştiricilerinin yüksek kaliteli denetim ve destek hizmeti hakkındaki tüm iddialarına rağmen, güvenliğinizin hala yalnızca sizin elinizde olduğunu unutmayın. Ve eğer partneriniz size şüpheli görünüyorsa özellikle tetikte olun. Çünkü büyük olasılıkla haklısınız.

Size keyifli, güvenli ve umut verici çevrimiçi arkadaşlıklar diliyoruz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...