Felsefe hakkında her şey…

Siyah Feminizm Nedir?

05.05.2020
2.884

Siyah kadınlar 1960’ların sonları itibarıyla bir yandan kadın oldukları için, yani cinsiyetlerinden ötürü bir baskıyla karşılaşırken diğer yandan kendi etnik gruplarındaki erkekler gibi etnik durumlarından ötürü ayrı bir baskıyla karşılaştıklarını, çifte bir baskı altında olduklarını vurgulamışlardır.

Bell Hooks’a göre siyah kadınlardan ya daha önce siyah erkeklerin ataerkil çıkarlarına hizmet etmiş olan siyah hareketini ya da öncelikle ırkçı beyaz kadınların çıkarlarına hizmet eden kadın hareketini seçmeleri beklenmiştir.

Pek çok siyah feminist, siyah ve beyaz kadınlar arasındaki deneyim farklılıklarını vurgularlar, örneğin beyaz kadınlar ücretli işe ulaşamazken siyah kadınlar ulaşmış, hatta çoğu zaman yoksulluk nedeniyle zorunlu olarak çalışmış, siyah iş gücünün çoğunu kadınlar oluşturmuştur.

Siyah erkeklerle ırk ayrımı sorununu paylaştıkları için pek çok siyah feminist beyaz feministlerin bir kısmının benimsediği (erkeklerden) ayrılıkçı konumu reddederler, çünkü bir yandan cinsiyetçiliğe karşı siyah erkeklere karşı savaşmakta, diğer yandan ırkçılığa karşı siyah erkeklerle birlikte savaşmaktadırlar. Siyah feministlerin önemli bir yönü de ırksal ve etnik kökenlerini muhafaza etme, otantik kadın geleneklerini ve annelerinin kültürlerini koruma istekleridir (Donovan, 2001, s.297-302).

Kaynak: T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3781, AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 2595

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...