Felsefe hakkında her şey…

Peter Frederick Strawson Kimdir?

04.11.2019
1.249

İngiliz filozof. 1968-1987 yılları arasında Oxford Üniversitesinde Waynflete metafizik felsefesi profesörü olarak çalıştı.

1919 doğumlu İngiliz filozof. En önemli eseri Bertrand Russell’ın Theory of Descriptions’ını eleştirdiği “On Referring” adlı makalesidir. Mantık ve metafizik alanlarında önemli eserleri vardır.

Analitik felsefede metafiziksel yönelimleri yeniden -belki de ilk kez yeniden- dirilten filozofların başında gelmektedir. Analitik felsefe bağlamı içerisinde kalarak yaptığı iyi metafizik ve kötü metafizik ayrımı önemlidir: (stipulative ya da bad metaphysics) ile (descriptive ya da good metaphysics) ayrımı ile kavramsal düşünüşün doğasına analitik bir bakış yaratmıştır. Böylelikle mantıksal pozitivizmin son zincirlerinden de kurtulmuş oluyordu analitik felsefe. Kuşkusuz artık ortada pek de analitik felsefe -mantıksal atomizm ve pozitivizm özlü olduğunu düşünürsek- kalmamıştır ya da daha hafif söylemek gerekirse türlülük artık analitik felsefede kutuplar yaratacak denli yayılmıştır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...