Felsefe hakkında her şey…

Luddizm Nedir?

06.07.2021
3.257

Luddizm, teknolojik gelişmeler karşısında çalışma alanlarını ve işlerini kaybeden bilinçsiz işçi tabakasının bu kayıplardan sorumlu tuttuğu iş makinelerine zarar vererek iş güvencesi elde etmeye çabalamaları hareketini anlatan akımdır.

Luddizm akımının taraftarlarına “luddite” adı verilir.

Luddizm, adını 1811 ila 1816 yılları arasında modern makinelere işsizliği artırdığı gerekçesiyle saldıran ve makineleri parçalayan Leicesterlı bir dokuma işçisi olan Ned Ludd isimli işçiden almaktadır.

Luddizm ilk olarak Nottingham’da ortaya çıkmış ve ilk olarak akımın öncü ismi Ned Ludd’un da çalışma alanı olan tekstil piyasasında görülmüştür. Nottingham şehrindeki tekstil makineleri işçiler tarafından kırılmıştır. Bu karşı tavır, sert bir biçimde bastırılmış ve sonucunda birçok insan kolluk güçlerince öldürülmüştür.

Luddizmin ortaya çıkış sebebi, doğrudan doğruya makinelerden kaynaklanan tehditlerdir: işsiz kalma, yaşam standardını sürdürememe, saygınlığı yitirme… Bu sebeple de başlangıçta makineler seçici bir şekilde; yalnızca fabrika sistemine yönelik, işsizliği arttıran, ücretleri düşüren makineler olmak üzere tahrip edilmiştir.

İlerleyen süreçte luddist yöntem değişmiş ve kışkırtıcı el ilanlarının dağıtılmasından kundakçılığa, soygunculuktan mülk sahiplerine saldırılara kadar çeşitli olaylar da gözlenmiştir.

Luddizmin hüküm sürdüğü yıllarda özellikle İngiltere’nin orta bölgelerinde yaklaşık olarak 14 ay boyunca luddist eylemler yaşanmış ve bu olayların bastırılması için takribi 12 bin kişilik bir kolluk gücü kullanılmıştır. Bu gücün müdahale ettiği eylemlerde çıkan olayların şimdiye kadar bastırılmış olan diğer bütün yerel ayaklanmalardan altı kata kadar daha büyük olduğu tahmin edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Çağlar dedi ki:

    Endüstri 4.0 ile bu hareketin tekrar yükselişe geçeceğini tahmin ediyorum. Tabii insanların çoğundan kurtulmayı başaramazlar ise…

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...