Felsefe hakkında her şey…

Ludwik Lejzer Zamenhof Kimdir?

08.11.2019
1.278

Ludovic Lazarus Zamenhof, 15 Aralık 1859 ila 14 Nisan 1917 tarihleri arasında yaşamış olan bir filologdur.

Zamenhof aynı zamanda bir göz doktorudur ve de dünyada en çok kullanılan yapay dillerden birisi olan Esperantonun da yaratıcısıdır. 1887 yılında daha sonraları esperanto olarak adlandırılacak olan ve kendi tabiriyle “la internacio lingvo” yani “uluslararası dil” in yaratıcısıdır. Halklar veya farklı etnik gruplar arasındaki güvensizliğin ve yanlış anlaşılmaların tamamen dilden kaynaklı oluştuğuna inandığı için, ortak bir dil üzerinde çalışmış bu çalışmalara başlamıştır.

Zamenhof’un anadili Rusça, Yidiş ve Lehçedir. Ayrıca akıcı bir şekilde Almanca konuşabilmekteydi. Daha sonra Fransızca, Latince, Yunanca, İbranice ve İngilizce öğrendi ve ayrıca İtalyanca, İspanyolca ve Litvanyaca ile ilgilenmiştir. Dilbilimle alakalı çalışmalarının yanı sıra Zamenhof, Homaranismo diye adlandırdığı bir dinî felsefe de yayımlamıştır. Bu felsefeye ithafen “Şüphesiz o bütün hayatımın nesnesidir, onun uğruna her şeyimi veririm.” demiştir.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...