Felsefe hakkında her şey…

Küçük Burjuvazi Nedir? Küçük Burjuva İdeolojisi

10.05.2020
2.009

XVIII. yüzyılın ilk üç çeyreğinde öne çıkan düşünürler, soylu azınlığın yerini paralı azınlığın, diğer bir deyişle soy aristokrasinin yerini para aristokrasinin alması için çaba sarf ediyorlardı.

Bu iki toplumsal zümre (soylular ve büyük burjuvazi) arasında yer alan bir grup daha vardı: küçük burjuvazi. Eski rejime karşı büyük burjuvaziyle birlikte mücadele veren küçük burjuvazi, kapitalizmin gelişmesiyle yok olmaya mahkûmdu.

Hiç şüphe yok ki “Eski Rejim” (Ancien régime) yani feodalite, küçük burjuvaziyi tatmin etmiyor, gelişimine engel oluyordu. Ancak büyük burjuvazinin hâkim olacağı yeni rejimin, küçük burjuvaziye hayat hakkı tanımayacağı da açıktı. Kapitalizmin gelişmesiyle, küçük burjuvazinin küçük mülkiyetinin yok olması kaçınılmazdı.

Ne var ki tarihsel şartlar, küçük burjuvazi ile büyük burjuvazinin ittifakını zorunlu kılıyordu. İşte bu durum, küçük burjuvazinin demokratik düşüncelerin ve ütopik düşlerin peşinde koşmasına yol açmıştı. Küçük burjuvazi, bütün yurttaşların küçük mülk sahibi olacağı bir sosyal eşitlik düzeninin hayalini kurmaktaydı.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...