Felsefe hakkında her şey…

John Alexander Reina Newlands Kimdir?

06.11.2019
4.545

Tam adı John Alexander Reina Newlands olan İngiliz bilim adamıdır.

26 Kasım 1837’de İngiltere, Londra’da doğdu. Babası İskoç, annesi İtalyan kökenli olan John Newlands ilk eğitimini babası tarafından aldı. 1856 yılında Royal College of Chemistry’e girdi ve burada A. W. Hofmann önderliğinde çalıştı. Daha sonra Kraliyet Tarım Derneği Kimyageri J. T. Way’i asiste etti. 1864 yılında analitik kimyager olarak uygulama yapmaya başladı ve gelirini kimya öğretimiyle destekledi.

John Newlands, ilk periyodik tabloyu 1863 yılında geliştirdi ve benzer fiziksel özelliklere göre elementleri 11 gruba ayırdı. 1865’te “Oktav Kuralı” adını verdiği teoremiyle o devirde bilinen 62 elementi atom ağırlıklarına göre sıralanmış ilk 8 elementten sonra benzer fiziksel ve kimyasal özelliklerin tekrar ettiğini fark etti ve bunu fark eden ilk kişi oldu. Bir numaralı elementten sonra gelen 8. elementin bir çeşit tekrarı olduğunu, tıpkı müzikteki bir oktavın 8. sesi gibi birincilin tekrarlaması olduğunu gözlemledi.

Bu dönem içerisinde şeker kimyası konusunda da özel bir çalışma yapan Newlands, 1868’de James Duncan’a ait bir rafineride baş kimyager olarak göreve başladı. Burada şeker temizleme sistemi geliştirdi ve işleme konusunda bir takım iyileştirmeler yaptı. Rafineri dış rekabet sonucu gerilediğinden 1886’da ayrıldı. Sonrasında kardeşi B. E. R. Newlands ile ortak çalışmaya başladı. Bu süre içerisinde Mendeleev, Newlands’ın periyodik tablo çalışmalarından habersiz bir periyodik tablo ortaya çıkarınca Newlands, Mendeleev’in periyodik tablosunu ilan etmesinden 4 yıl önce Chemical News’e şöyle yazdığını açıkladı:

“Elemanlar eş değerlerine göre birkaç geçişle düzenlenirse, aynı gruba ait elementlerin aynı yatay çizgide göründüğü görülür. Ayrıca benzer öğelerin sayıları yedi veya yedinin katları ile farklılık göstermektedir. Üyeler, bir veya daha fazla oktavın ekstremiteleri ile aynı ilişkide birbirlerine karşı dururlar. Böylece azot grubunda fosfor azottan sonra yedinci elementtir ve arsenik ,arsenik sonrası antimon olduğu gibi fosfor sonrası on dördüncü elementtir. Bu tuhaf ilişkinin Oktav Yasası’nı çağrıştırdığını öngörüyorum.”

Bu açıklaması başlarda kabul görmese ve “Oktav Yasası” ilk önceleri tartışmalı bir konu olarak görülse de daha sonra modern kimya teorisinde önemli bir genelleme olarak kabul edildi.

Böylelikle periyodik yasanın gelişimi için önemli katkıda bulundu.

John Newlands, 29 Temmuz 1898’de, 60 yaşında, İngiltere’de influenza (grip) nedeniyle hayatını kaybetti.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer Yıldırım’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...