Felsefe hakkında her şey…

Johann Adam Weishaupt Kimdir?

02.11.2019
1.578

Johann Adam Weishaupt (d. 6 Şubat 1748, Ingolstadt – ö. 18 Kasım 1830, Gotha), Alman hukuk profesörü ve gizli İlluminati topluluğunun kurucusu.

6 Şubat 1748 tarihinde günümüz Almanya’sında Bavyera Eyaleti sınırları içinde yer alan Ingolstadt şehrinde doğdu. Beş yaşındayken babasını kaybetti. Babasının vasiyeti üzerine vaftiz babasının yanında kaldı. Vaftiz babası olan Johann Adam von Ickstatt, Hristiyan inancının yayılmasını amaçlayan Ingolstadt üniversitesi’nde hukuk profesörüydü. Yedi yaşında eğitimine başladı.

Cizvitler ile eğitim görmeye başlayan Johann Adam Weishaupt, Ingolstadt üniversitesine kaydoldu. Yirmi yaşında mezun olduktan 4 yıl sonra hukuk doktorasını verdi. Nihayetinde hukuk profesörü olan ve ardından Katolik hukuku konusunda Cizvit bir eğitimci olan Weishaupt, aynı yıllarda Afra Sausenhofer ile evlendi. Empirist ve aynı zamanda Göttingen Üniversitesi’nde felsefe profesörü olan Johann Georg Heinrich Feder ile tanıştı. Hem empirist Feder hem de rasyonalist olan Weishaupt, Kantçı idealizme karşı tavır aldılar.

1 Mayıs 1776 tarihinde Illuminati gizli topluluğunu kurdu. 1784 yılında yerel otorite tarafından etkinlikleri yasaklanarak Bavyera eyaletinden kovuldu. 1777 yılında Münih’de “Rath guten Theodor zum” inisiye edilen ve aynı zamanda Illimunati’nin kurucusu olan Weishaupt’un misyonu tüm monarşik yönetimler ve dinin ortadan kaldırılması yönündeydi. 18 Kasım 1830 tarihinde Thüringen Eyaleti’nin Gotha şehrinde öldü.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...