Felsefe hakkında her şey…

Jerome Everett Singer Kimdir?

06.11.2019
962

Psikolojide “en iyi ikinci yazar” olarak tanımlanan Jerome Everett Singer (1934–2010), Uniformed Services Üniversitesi Tıp ve Klinik Psikoloji Bölümü kurucu başkanıdır.

İki faktörlü duygu teorisine yaptığı katkılarla bilinir. Ulusal Araştırma Konseyi’nde insan performansı üzerine komite üyesi olarak görev yapmıştır. Singer, modern psikolojinin bilişsel araştırmalarında rol almıştır. Çeşitli stres türlerinin psikolojik ve fizyolojik etkileri ana uzmanlık alanıdır.

Ulusal Araştırma Konseyinde, sosyal psikoloji, psikopatoloji ve psikobiyolojinin bütünleştiği yeni bir tıp psikolojisi versiyonunu inceledi. Stresin fiziksel ve zihinsel sağlık üzerine etkisine odaklandı. Duygu durumlarının bilişsel değişimleri, organ nakli ve psikososyal süreçler, A tipi davranışlar ve olası hayvan modelleri, stres ve psikoloji ile halk sağlığı arasındaki etkileşim gibi pek çok farklı konu üzerine çalıştı.

Psikolog Schachter ile pek çok ortak çalışma yürüttü. Schachter-Singer teorisi, bilişsel faktörleri dikkate alan yeni bir teoriydi. İkili bilişsel terminolojiyi kullanarak duygusal bir deneyim modeli geliştirdi. Genel otonomik uyarılma ile belirli bir duygunun birey tarafından deneyimleyeceğini ve döngünün devam etmesini algılamak ve yorumlamak için geri döneceğini ileri sürdüler.

Akademik çevre tarafından tam anlamıyla kabul görmeyen bu çalışma, bazı çevrelerce “genel bir heyecan modeli” üzerine çok fazla vurgu yaptığı ve otonom sinir sisteminde iddia edilen duygu sürecini yeterince açıklamadığı için eleştirdi.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı; Çeviri: Tuba Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...