Felsefe hakkında her şey…

Hipokrat Yemini, Tam Metin Hipokrat Yemini

05.11.2019
1.418
Hipokrat Yemini, Tam Metin Hipokrat Yemini

Orijinal Hipokrat Yemini’nin Türkçeye Çevrilmiş Halidir

Açıklama

Hipokrat Yemini (“Hipokrat Andı” da denir), hekimlerin mesleğe başlarken ettikleri yemindir.

Adı, eski Yunan bilgini Hippocrates’in adından kaynaklanan Hipokrat Yemini, ülkeden ülkeye az da olsa değişiklikler gösterir.

Hipokrat Yemini

Hekim Apollon Aesculapions, Hygia Panacea ve bütün Tanrı ve Tanrıçalar adına ant içerim.

Onları tanık ve şahit tutarım ki bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim.

Bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. Paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. Öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu sanatı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim.

Reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi bilgileri ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. Bunlardan başka bir kimseye öğretmeyeceğim. Gücüm yettiği kadar tedavimi hiçbir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım.

Benden zehir isteyene onu vermeyeceğim gibi böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmeyeceğim. Bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermeyeceğim. Fakat hayatımı, sanatımı tertemiz bir şekilde kullanacağım.

Bıçağımı mesanesinde taş olan muzdariplerde bile kullanmayacağım. Bunun için yerimi ehline terk edeceğim. Hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. Kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım.

İster hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan mazeretten sakınacağım. Gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla münasebette iken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklayacağım ve kimseye açmayacağım.

Dikkat!

Bu metin, orijinal Hipokrat Yemini metninin Türkçeye çevrilmiş halidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...