Felsefe hakkında her şey…

Georgios Amiroutzes Kimdir?

05.11.2019

Pontuslu Rum Rönesans bilgin ve filozoftur.

Trabzon’da doğmuş, Rönasans İtalya’sında yaşamış ve eğitim almış ve İstanbul’da ölmüştür. Geç Bizans döneminin tartışmalı şahsiyetlerindendir. Teoloji ve felsefe yanında doğal bilimler, tıp, retorik ve şiir konularına hakimdi, bu ona “felsefeci” (Yunanca: o Φιλόσοφος) unvanını kazandırdı.

Amiroutzes, imparatorluk delegasyonuna danışman olarak Ferrara-Florence Konsili’ne katılmıştır. Orada kiliselerin birliğini kuvvetli bir şekilde desteklemiş ancak Konstantinopolis’e döndüğünde Papalık üstünlüğü görüşüne karşı çıkan yorumlarda bulundu. Bir Papalık dokümanı, ona 100 İtalyan sikkesi ödenek verildiğini yazmaktadır. Bu, birliği desteklemesi için rüşvet kabul ettiği şeklinde yorumlanmaktadır.

Diğer taraftan, takipçisi Yunanlılar tarafından II. Mehmet ile olan yakınlığı nedeniyle opportunist, hain ve dönek olmakla suçlanır. İmparator David’i ikna ederek, Osmanlılar tarafından etrafı sarılmış Trabzon İmparatorluğu’nun kan dökülmeden teslim olmasını hızlandırmıştır. Trabzon İmparatoru, servet ve topraklarını muhafaza etmekle ödüllendirilse de O ve bazı oğulları ihanet suçlaması ile suçlanmış ve teslim olmalarından bir kaç yıl sonra idam edilmişlerdir. Amiroutzes, Osmanlı sarayında çok tanınan birisiydi, Fatih Sultan Mehmet’in Hristiyanlık ve Greko-Roman Felsefesi üzerine danışmanlarından birisiydi. Sultan tarafından toprakla ödüllendirilmiş, oğullarından birine Yunanca tercüme odasının sorumluluğu verilmiştir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...