Felsefe hakkında her şey…

Georg Bernhard Bilfinger Kimdir?

04.11.2019
926

Georg Bernhard Bilfinger; Alman filozof, matematikçi ve devlet adamıdır.

1693’de Almanya’da doğan Georg Bernhard Bilfinger, Leibniz-Wolffian felsefesiyle de tanınır ve felsefe, astronomi, fizik, botanik ve teoloji alanlarıyla da ilgilenmiştir. Bu Leibniz-Wolffian terimi, felsefecilerin, Gottfried Wilhelm Leibniz ve Christian Wolff’un arasında yer alan konumuna atıfta bulundukları bir terimdir.

Bir dönem mahkeme vaizliği de yapan Bilfinger, 1721’de üniversitede felsefe profesörü olmuştur. 1724 yılında ahlak felsefesi ve matematik profesörü olarak atanmış; ancak 1723’te Halle’den kovulan Wolff ile olan ilişkisi ve aleyhinde yapılan ateizm suçlamaları nedeniyle bu görevinden uzaklaştırılmıştır. Wolff’un yardımıyla 1725’te St. Petersburg’da profesör olmuştur. Paris Akademisi tarafından desteklenen bir yarışmada en yüksek ödülü, De Causa Gravitatis Physica Generali (1728; “Genel Fiziksel Sebep Nedeniyle”) tezi ile almıştır. İtibarını geri alan Bilfinger, 1731’de Tübingen Üniversitesine ilahiyat profesörü olarak dönmüştür.

Bilfinger’in felsefeye en büyük katkısı olasılık teorisidir. Tanrı, insan ruhu ve genel olarak fiziksel dünya hakkında pek çok fikir öne süren Alman filozof, zamanının en başarılı ve çok yönlü düşünürlerinden biri olarak, 1750 yılında Stuttgart’ta ölmüştür.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...