Felsefe hakkında her şey…

Gelişimdeki Kritik Dönemler Nelerdir? Kritik Dönem Nedir?

24.11.2019
2.149

Gelişim sürecinde yaşanan kriz dönemleri gelişimin seyri açısından önemlidir. Bu konuda bazı yaklaşımlar insan davranışının bu tarz çatışma ve kriz durumlarıyla yapılandığını ve bu tarz durumların gelişimi daha sağlam kıldığına işaret etmektedir.

Öte yandan farklı yaklaşımlar bu dönemlerin iyi bir şekilde atlatılamaması halinde gelişimin daha sonraki dönemlerinde sıkıntılar yaşanabileceğinin altını çizmektedir. Aynı şekilde kriz dönemlerinin yanında kritik anlar olana nitelenen durumlarda yaşanan sıkıntılar da ileriye dönük gelişim bozukluklarına yol açabilmektedir. Örneğin hamileliğin ilk üç ayında geçirilen kızamık, düşük ya da yenidoğanda doğuştan işitme engeli gibi ciddi etkilere yol açabilmektedir. Hamileliğin son üç ayında hastalığın geçirilmesi ise fetus için aynı ciddi sorunlara yol açmayacaktır. Hamilelik döneminde alkol tüketimi bebeğin anne karnındaki gelişim sürecini etkileyebileceğinden ileriye dönük olarak bebekte fiziksel ve bilişsel değişimlere yol açmaktadır. Yine bu süreçte gelişim dönemlerine rastlayan önemli toplumsal olayları da o dönemi yaşayan bireylerin gelişimi açısından unutmamak gerekir. Yaşanan toplumsal olaylar ya da etki bırakacak olaylar örneğin kriz dönemleri gelişim sürecinde etkilidir. Örneğin, ülkemizi sarsan Marmara depreminin, bu olayı yaşayan bireylerin gelişim sürecinde izler bıraktığını söylemek mümkündür.

Derleyen: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Psikolojiye Giriş” ve 2. Sınıf “Deneysel Psikoloji”, 4. Sınıf “Sosyal Psikoloji” Dersi Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Psikoloji Ders Kitapları ve MEB Liseler İçin Psikoloji Dersi Ders Kitapları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...