Felsefe hakkında her şey…

Francis Willis Kimdir?

04.11.2019
916

Francis Willis, Oxford’da dini eğitim aldı. Lincolnshire kırsalında, akıl sağlığı sorunları ile mücadele eden insanlara hizmet veren bir klinikte çalıştı ve başarılı tedavileri ile tanınan biri haline geldi. Bu alandaki yeteneği ve deneyimleri ona 41 yaşında Oxford’da tıbbi bir derece kazandırdı.

Willis’in tedavi yöntemi farklıydı. Onun yöntemi, zorlama gibi baskıcı psikolojik taktikler ile Ortodoks tıp uygulamalarını içeriyordu. Ayrıca, hastalarına inisiyatif veriyor ve çoğu zaman kendi eylemleri için sorumluluk almaya teşvik ediyordu. Kral 3. George’u tedavi ettiği dönemde şöhreti en üst seviyeye erişti. 1800’lerde otoritelerce moral tedavinin öncüsü olarak kabul gördü.

1759 yılında Oxford’da tıp doktorasını tamamladı. Lincoln’de bir hastanede doktor olarak görev yapmadan önce, akıl hastası olan kişileri kendi evinde tedavi etti ve ilk başarıları bu yıllarda geldi. 1776’da, özel bir kırsal sanatoryum olarak kurduğu Bourne, Lincolnshire yakınlarındaki Greatford Hall’e taşındı. Tedavinin bir parçası olarak, hastalarını Greatford arazisinin ahırlarında ve tarlalarında, temiz hava ve egzersiz eşliğinde iyileştirmeye çalıştı. Uyguladığı yöntemlerde kısa süre içinde hızla tanındı.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı; Çeviri: Tuba Yıldırım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...