Felsefe hakkında her şey…

Flavius Arrianus Kimdir?

04.11.2019

Lucius Flavius Arrianus ‘Xenophon’ (Yunanca: (Ἀρριανό)), ve Nicomedialı Arrianus olarak bilinen Bitinya kökenli antik Romalı tarihçi, yönetici, asker ve Roma ve Bizans dönemi filozofudur.

Epiktetos’un öğrencisi olan Arrianus, Epiktetos’un ders anlatımlarını temel alan sekiz kitap derlemiştir. Bu sekiz kitaptan geriye sadece dört tanesi kalmıştır. Arrianus aynı zamanda Epiktetos’un öğretilerinden oluşan Encheiridion adında küçük bir el kitabı neşretmiştir.

Büyük İskender ve onun doğu seferi hakkında en önemli kaynak Arrianus tarafından yazılan “Aleksandrou Anabasis” (İskender’in Seferi) adlı eseridir. Arrianos, İskender döneminde yaşamamış olmasına rağmen Büyük İskender’i takdir ettiğini sık sık yinelemektedir. “Aleksandrou Anabasis” adlı eseri, onun isminin ve yaptıklarının gelecek nesiller tarafından doğru bilinmesi için yazmıştır.

Hazırlayan: Sosyolog Ömer YILDIRIM
Kaynak: Ömer YILDIRIM’ın Kişisel Ders Notları. Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 1. Sınıf “Felsefeye Giriş” ve 2., 3., 4. Sınıf “Felsefe Tarihi” Dersleri Ders Notları (Ömer YILDIRIM); Açık Öğretim Felsefe Ders Kitabı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...