Felsefe hakkında her şey…

Türkiye, dünyanın en çok göç alan 15 ülkesi arasında

25.12.2023
201
Türkiye, dünyanın en çok göç alan 15 ülkesi arasında

Göç konusu jeopolitik gerilimler, iklim değişikliği, ekonomik motivasyonlar gibi sebeplerle son yılların en önemli gündem maddelerinden biri olurken, dünyanın en çok göç edilen ülkelerini listeleyen bir çalışma yayımlandı. Dünya gelenindeki göç istatistiklerine göre ABD, dünyanın en çok göç alan ülkesi oldu. Türkiye de göç sıralamasında ilk 15te yer aldı.

Jeopolitik gerilimler, bölgesel çatışmalar, ekonomik sebepler ve hatta son yıllarda iklim değişikliği, küresel insan hareketliliğinin sebepleri arasında başı çekti. İnsanlık tarihinin başından bu yana var olan göç kavramı da son yıllarda en çok konuşulan konu başlıklarından birine dönüştü. Küreselleşen dünyanın gerçeklerinden biri olarak kabul edilen göç kavramına ışık tutmak için harekete geçen online yabancı dil öğrenme platformu Preply, dünyanın en çok göç alan ülkelerini araştırdı. Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en çok göç alan ülkesi olurken, ABD’yi Almanya ve Suudi Arabistan izledi. 

Uluslararası Göç Örgütü, dünya üzerindeki 30 kişiden birinin göçmen olduğuna dikkat çekiyor. Göç ve göçmenlik, bu çağın en gerçek olgularından biri olarak yer alıyor. Bu noktada dil öğrenmek, daha fazla önem kazanıyor.

Uluslararası göçmen sayısı 281 milyon

Uluslararası Göç Örgütü tarafından yayımlanan Dünya Göç Raporu 2022 verilerine göre, küresel çapta 281 milyon uluslararası göçmen bulunuyor. Rapor, dünyanın en çok göç alan ülkesi olan ABD’deki göçmenlerin %41,8’in çalışmak, %32,2’si eğitim, %23,2’si ise aile sebebiyle göç ettiğini gösteriyor. ABD’yi takip eden Almanya’nın yoğun göçmen nüfusunun kökleri ise II. Dünya Savaşı sonrasında başlatılan sanayi hamlesi ve işgücü anlaşmalarına kadar uzanıyor. Almanya’nın en çok göç aldığı ülkelerin başında Polonya ve Türkiye geliyor. Göç trafiğinin arttığı bu süreçte dil öğrenmek için göçmenler online dil öğrenme yollarını arıyor.

Türkiye dünyanın en çok göç edilen 15 ülkesi arasında

Türkiye, küresel listede dünyanın en çok göç alan ülkeleri arasında ilk 15’te sıralanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verileri, 2022’de yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısının 494 bin seviyesinde olduğunu kaydediyor. Yurt dışından en çok göç alan şehrin ise İstanbul olduğu görülüyor. Göç kavramı dil ve kültürle doğrudan ilişkili. Preply, bu bağlantıyı açığa çıkarmak için pek çok kaynaktan yararlandı ve dil öğrenmenin göçmenler için neden önemli olduğunu araştırdı. Özellikle kendi mesleğini yapmak isteyenler mesleki dil becerilerini geliştirmek için arayışa girişiyor. Örneğin kariyerini bilişim sektöründe ilerletmek isteyenler; iş ingilizcesi, yazılımcılar için İngilizce konuşma arayışlarına yönelebiliyor. Göç edilen ülkede başarılı bir kariyerin ön koşulu olan dil öğrenme süreci, online dil öğrenme kursları sunan Preply’nin kullanıcı dostu platformu sayesinde kolaylaşıyor.

Dil öğrenmek entegrasyonu artırıyor

Akademik araştırmalar, dil ve kültürün iç içe geçmiş iki kavram olarak, bireylerin kimliklerini ve sosyal etkileşimlerini şekillendirmede önemli rol oynadığını gösteriyor. Ev sahibi ülke dilinde yakalanan yeterliliğin hem işgücü piyasası hem de sosyal entegrasyonu artırdığı biliniyor. Bu sebeple özellikle gelişmiş ülkeler, göç ve entegrasyon politikalarını dili de kapsayacak biçimde tasarlıyor. Kanada, Fransa, Almanya, Norveç, İsveç gibi ülkelerde göçmenler dil kurslarından avantajlı bir biçimde yararlanabiliyor. Öte yandan özellikle başka bir ülkeye çalışmak için gönüllü göç eden kişiler, o bölgenin yerel diline uygunluk sağlamak için online dil kurslarını tercih ediyor. Preply, İngilizce özel ders, Almanca özel ders, Arapça özel ders gibi seçeneklerle, 50 dilde, 32 binden fazla nitelikli dil öğretmenini 1 milyonu aşkın dil öğrencisiyle buluşturuyor.

Bilgi İçin: Tülay Genç | support@b2press.com | +90 (212) 635 70 68

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...