Felsefe hakkında her şey…

Murtaza Mutahhari Kimdir?

08.11.2019
1.302

Ayetullah Murtaza Mutahhari (Arapça: مرتضی مطهری‎); d. 3 Şubat 1920, Ferîman, Horasan, İran – ö. 1 Mayıs 1979, Tehran, İran), İranlı alim, din bilgini, filozof, üniversite hocası ve siyasetçidir. Ali Şeriati’yle birlikte 1979 İran İslam Devrimi’nin entelektüel zemininin hazırlayıcılarındandır.

Murtaza Mutahhari 3 Şubat 1920’de Horasan’da Ferîman kasabasında doğdu.

On yedi yaşına kadar Meşhed’de medrese tahsili görmüştür. Daha sonra, 1938 yılında Kum’a giderek tahsilini yükseköğrenim düzeyinde sürdürmüştür.

Mutahhari İslam, İran ve tarihi konularda birçok kitap yazmıştır. Tahran Üniversitesi’nde felsefe dersleri vermiştir. Felsefe üzerindeki yetkinliğini Türkçe’de iki cilt halinde yayımlanan “Felsefe Dersleri” eserinde görmek mümkündür.

İran’da “Öğretmenler Günü” Ordibeheşt 2 Mayıs’ta kutlanır, çünkü 1 Mayıs’ı 2 Mayıs’a bağlayan gece Yadollah Sahabi’nin evindeki bir toplantıdan ayrılırken suikaste uğrayan Mutahhari şehit edilmiştir. Furkan Militan Grubu’ndaki bir üyenin sıktığı kurşun sonucu hayatını kaybetmiştir.

Babası bir din bilgini idi.

Mutahhari, İran’nın üst nükleer başkanı olan Ali Larijani’nin kayınbiraderidir. Larijani’nin yüksek lisans öğrencisiyken bilgisayar biliminden batı felsefesine geçmesi, Mutahhari’nin önerisi üzerine olmuştur.

1979’daki İran İslam Devrimi’nin hemen ardından Tahran’daki işlek bir caddeye ismi verildi: Tahte Tavus Caddesi’nin ismi Mutahhari Caddesi olarak değiştirildi. Mutahhari Caddesi, Tahran’daki iki işlek cadde olan Sühreverdi Caddesi ve Valir Asr Caddesi’ni birleştirir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...