Felsefe hakkında her şey…

Lise ve Üniversite Sınavlarına Hazırlık Süreci

09.09.2021
1.663
Lise ve Üniversite Sınavlarına Hazırlık Süreci

Sınava hazırlık süreci her öğrenci için stresli ve bir o kadar da unutulmaz anlara sahne olur. Hem lise hem de üniversite sınavları için geçerli olan bu durumu en iyi şekilde atlatabilmek için profesyonel kaynaklar kullanmanızda yarar vardır. Karşınıza çıkacak ilk büyük sınav olan LGS için öncelikle sınavda hangi derslerden ne tür sorular sorulduğunu öğrenmeli, çıkmış soru örneklerini incelemelisiniz. Üniversite sınavının ilk aşaması olan TYT için de bu çalışmayı yapmanız sınavda hedeflediğiniz puanı alma olasılığını arttıracaktır.

Sınava hazırlanırken çok sayıda öğrenci doğrudan çalışma saatine odaklanmaktadır. Oysa bu süreçte ne kadar çalıştığınız değil zamanınızın ne kadarını verimli geçirdiğiniz önemlidir. Kitabın başında ara vermeden uzun saatler kaldığınızda verimliliğiniz bir süre sonra düşecektir. Bunu önlemek adına program dahilinde aralıklı olarak çalışmalı ve sizi sıkmadan sınava hazırlayacak kaynaklar seçmelisiniz. Böylece zaman içerisinde performansınızın daha da arttığını görebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen LGS Kaynakları

Liselere geçiş sistemi olarak ifade edilen LGS 8. sınıf öğrencileri esas alınarak hazırlanır. Sınav kendi içerisinde sayısal ve sözel bölüm olmak üzere iki kısma ayrılır. Sözel kısımda toplam 50 soru sorulur ve bunun için 75 dakika süre verilir. Bu süreyi verimli kullanabilmek için sınav öncesinde bol soru çözerek pratik yapmanız tavsiye edilir. Gireceğiniz LGS sınavında 3 yanlış cevap 1 doğru cevabı götürdüğünden, soruları dikkatli şekilde okuyup yanıtlamalısınız. Her bir soru seçici ve eleyici olduğundan sınav formatına hitap eden kaynaklarla çalışarak bunlara hazır hale gelebilirsiniz. Bu amaçla seçeceğiniz kaynaklar arasında motivasyon ve planlama en başta yer almalıdır. Bunun haricinde paragraf çözümüne özel kaynaklar, yeni nesil matematik soruları, bir sonraki sınıfa hazırlık, son tekrar seti, hızlanma seti, deneme sınavları, geri sayım denemeleri, taktikli ve açıklamalı sözel soru bankası, konu tarama denemeleri gibi kaynaklar seçebilirsiniz. LGS 2021 soruları üzerinde inceleme yaptığınızda bu kaynakların sizin için verimli olacağını fark edeceksiniz.

TYT’ye Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Üniversite hayali kuran her öğrencinin girmesi gereken sınav olan TYT ortak oturumdur. Bu sınavda karşınıza çıkacak TYT konuları tarih, coğrafya, Türkçe, matematik, fen bilimleri gibi dersler altında bölüştürülür. İlgili derslerin her birinde başarılı olabilmeniz için programa bağlı kalarak çalışmanızda yarar vardır. Ayrıca sınava girecek adayların güncel soru kalıplarına uygun sorular içeren, konu anlatımı anlaşılır ve kaliteli kaynaklar seçmesi tavsiye edilir. Bu tür kaynakları da en uygun fiyatlarla Tonguç Mağaza’da bulabilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

2005'ten beri çevrim içi felsefe yapıyoruz...